Magiczny wieczór i czas dla najmłodszych! Co zrobić, żeby było wyjątkowo, a dzieci się nie zmęczyły?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Tradycje wigilijne dla dzieci — ubieranie choinki i dekorowanie mieszkania
U większości osób już pojawiła się choinka, jeśli u Ciebie jeszcze jej nie ma, koniecznie ubierz ją zrazem z dziećmi. Razem przygotujcie i zawieście też ozdoby, które udekorują reszt mieszkania.
Wypatrywanie pierwszej gwizdy przez najmłodszych
To właśnie dzieci powinny wypatrywać pierwszej gwiazdy, która daje sygnał do rozpoczęcia kolacji i innych tradycji wigilijnych.
Tradycje wigilijne dla dzieci — czytanie Biblii u wierzących
Jeśli w Twojej rodzinie obchodzi się Święta z religijnych powodów (ten zwyczaj jest tak zakorzeniony w naszej kulturze, że ateiści też celebrują Wigilię w gronie rodziny) to przeczytanie fragmentu Biblii jest idealnym rozpoczęciem Wigilii.
Wspólne kolędowanie
Nie każdy lubi śpiewać, więc jeśli dzieci są nieśmiałe, to po prostu posłuchajcie kolęd i tyle. Liczy się wspólnie spędzony czas.
Tradycje wigilijne dla dzieci — sianko pod obrusem, łamanie opłatkiem i puste miejsce przy stole, próbowanie dwunastu potraw
- Pozwól dzieciom nakryć razem z dorosłymi do stołu i schowajcie odrobinę sianka pod obrusem.
- Opowiedz dzieciom o łamaniu się opłatkiem i wzajemnym składaniu życzeń.
- Zostawcie razem puste miejsce przy stole i wytłumacz, dlaczego to takie ważne, żeby zostawić miejsce dla niespodziewanego gościa.
- Opowiedz o każdej potrawie i o tym, dlaczego powinno być ich dwanaście.
Zostawianie przekąski dla Mikołaja i reniferów
To dość nowy zwyczaj, ale bardzo przyjemny. Możecie zostawić gdzieś w domu ciasteczka i mleko dla Mikołaja, a marchewkę dla reniferów. Oczywiście wszystko musi być zjedzone co do okruszka, a pod choinką magicznie powinny pojawić się prezenty.
Tradycje wigilijne dla dzieci... Stop! Tradycja nie jest najważniejsza!
Pamiętaj, że Święta to intensywny czas pełen bodźców. Nawet dorośli są zmęczeni, a co dopiero dzieci.
Nie zmuszaj maluchów do próbowania jedzenia, na które nie mają ochoty, składania życzeń czy występów publicznych. Pokaż im, te możliwości, ale do niczego nie zmuszaj.