Namiastka sypialni w salonie? Spójrz na narożniki z funkcją spania!
Do przeczytania w ok. 3 min.
Narożniki do salonu z funkcją spania okazjonalnego
Większość dostępnych na rynku narożników rozkładanych służy do spania okazjonalnego. Gdy odwiedzą cię goście i postanowią zostać na noc, szybko zamienisz salon w pokój dla gości. Oferowane narożniki różnią się pod względem mechanizmu rozkładania, wymiarów powierzchni do spania, rodzaju wypełnienia czy obecności schowka na pościel. Jeśli narożnik ma pełnić funkcję łóżka tylko sporadycznie, nie musisz przykładać zbyt dużej wagi do wspomnianych wcześniej cech. Nawet gdy trzeba odsunąć rogówkę od ściany, to przy okazjonalnym korzystaniu z funkcji spania nie będzie to mocno uciążliwe. Możesz bardziej skupić się na designie mebla i komforcie codziennego wypoczynku. Co innego, gdy chcesz uzyskać w salonie namiastkę standardowej sypialni...
Narożnik sypialny do spania codziennego
Narożnik rozkładany z funkcją spania codziennego powinien być bezproblemowy w rozkładaniu, wygodny i wytrzymały, a jednocześnie spójny z wystrojem salonu. Dlatego najlepiej odwiedzić stacjonarny salon meblowy, przetestować różne narożniki do salonu z funkcją spania i wybrać najwygodniejszy model. Do spania codziennego mogą służyć zarówno duże, jak i małe narożniki rozkładane. Należy zwrócić szczególną uwagę na:
- solidność i płynne działanie mechanizmu rozkładania;
- ew. konieczność odsunięcia mebla od ściany w celu jego rozłożenia;
- rodzaj wypełnienia – na co dzień świetnie sprawdzają się narożniki z funkcją spania na sprężynach, dostępne np. w Salonach Agata;
- obecność pojemnika na pościel – zawsze to kolejne miejsce do przechowywania rzeczy;
- powierzchnię do spania – jej wielkość, stabilność, równomierność i sprężystość;
- wysokość - dla komfortu wstawania powinno się spać na wysokości ok. 40 cm lub większej.
Jaki kształt i rozmiar narożnika sypialnego wybrać?
Rozmiar narożnika dobierz do dostępnego miejsca w salonie, ale weź pod uwagę także wymiary mebla po rozłożeniu. Nie zapominaj przy tym o własnym komforcie. Przyjmuje się, że powierzchnia do spania dla dorosłego użytkownika powinna wynosić ok. 60 cm oraz być ok. 20 cm dłuższa od jego wzrostu.
Jeśli chodzi o kształt narożnika sypialnego, to najpopularniejszą i najbardziej uniwersalną konstrukcją jest układ L. Z kolei osoby dysponujące większą przestrzenią mogą pozwolić sobie na duży, elegancki narożnik w kształcie litery U. Jednak ceny narożników z funkcją spania w kształcie U są sporo wyższe od cen kompaktowych modeli L-kształtnych. Wynika to głównie z większych gabarytów mebla, modułowej budowy oraz obecności ekskluzywnych funkcji dodatkowych. Wygodę zarówno dziennego, jak i nocnego odpoczynku mogą zwiększać m.in. regulowane zagłówki i moduł z funkcją relaks.
Jak zwiększyć komfort codziennego spania na narożniku?
Warto pokryć powierzchnię do spania toperem, czyli dodatkowym cienkim materacem nawierzchniowym. Zwiększy on komfort snu, zniweluje ewentualne nierówności i zagłębienia oraz ochroni tapicerkę przed wycieraniem. Dzięki toperowi nie będziesz czuć elementów ozdobnych obicia, np. guzików czy dekoracyjnych przeszyć.
Podsumowanie
W wielu mieszkaniach, zwłaszcza tych mniejszych, salon po zmroku zamienia się w sypialnię. Jeśli regularnie budzisz się niewyspany i obolały, to najwyższy czas rozważyć zmianę sofy czy rogówki. Wybierając narożnik, koniecznie upewnij się, że może on zastępować normalne łóżko, czyli służyć do spania codziennego, a nie jedynie okazjonalnego.
Artykuł sponsorowany