Ogród w stylu chińskim
Canva.com

Jakie rośliny ozdobne wybrać do ogrodu w stylu chińskim?

Ogród w stylu chińskim jest pełen symboli oraz nieregularnych kształtów. To wyjątkowe miejsce w orientalnym stylu, które pozwoli nam, chociaż na chwilę zapomnieć o monotonnej rzeczywistości. Jakie rośliny powinny zagościć w ogrodzie chińskim, aby osiągnąć harmonię i spokój? Podpowiadamy.
Reklama

Symbole chińskie w orientalnym ogrodzie nie są oczywiste i jednoznaczne. Stylizowane są według zasad znanej filozofii Feng-Shui. Feng oznacza wiatr, a shui - wodę. Te dwa żywioły przynoszą dobrą energię, dobrobyt oraz szczęście. Jednym z elementów aranżacji ogrodu chińskiego jest zbiornik wodny, który kształtem przypomina wijącą się rzekę. Woda musi płynąć wolno, bo wedle filozofii tylko wtedy w naszym otoczeniu będzie panować dobra energia i komfort.

Rośliny w chińskim ogrodzie

Ogród w stylu chińskim
Canva.com
Reklama

Rośliny dekoracyjne, krzewy i drzewa w ogrodzie chińskim również nie mogą być przypadkowe. Wszystkie te elementy muszą stanowić harmonię między jin a jang, czyli siłami płci męskiej oraz żeńskiej. Filozofia ta mówi, że siły kobiety i mężczyzny nieustannie ze sobą rywalizują, tworząc idealną całość.

Pierwiastek jin znajdziemy w roślinach o delikatnych barwach, zwisających liściach oraz opadających pędach. Siła jang kryje się natomiast w roślinach pnących oraz dynamicznych, jaskrawych kolorach. Równowaga między tymi kolorami i formami musi być zachowana i zauważalna, aby nasz ogród nie stał się monotonny i nudny.

Ogród w stylu chińskim
Canva.com

Ogród w stylu chińskim nie może obyć się bez kwiatu lotosu, który jest symbolem prawdy oraz czystości. W Polsce jednak trudno go uprawiać, ze względu na warunki atmosferyczne, ale możemy lotos zastąpić pięknymi, kwiecistymi liliami wodnymi. Pięknie będą się także prezentować chryzantemy i budleja w donicy. Obie rośliny symbolizują młodość oraz nieustające piękno. Wielu miłośników chińskiej flory decyduje się także na kwitnące piwonie oraz kwiaty brzoskwini. To symboliczny amulet miłości oraz obfitości.

Reklama

Orientalne ogrody pełne są także eleganckich i subtelnych orchidei.

Warto nadmienić także, że jednym z najbardziej znaczących drzew w Chinach jest śliwa. To symbol budzącej się do życia wiosny. W orientalnym ogrodzie warto również zasadzić sosnę oraz jałowiec - symbole silnego charakteru i dzikiej natury.

Eleganckie i orientalne dodatki

Ogród w stylu chińskim
Canva.com

Przy projektowaniu chińskiego ogrodu nie zapominajmy także o małej architekturze. Mała altanka na planie koła będzie doskonale wyglądać między drzewami oraz zagwarantuje nam wypoczynek w ciepłe dni. Jeśli uda nam się zaprojektować małą, wąską rzekę, to możemy również stworzyć most, który ułatwi przejście z jednej strony ogrodu na drugą.

Chińską stylistykę podkreślą także rzeźby. Często w orientalnych ogrodach znajdziemy figury żółwi, smoków lub lwów. To swoiste symbole długowieczności oraz odwagi i męstwa.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama