Prawoślaz lekarski - zastosowanie, właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Do przeczytania w ok. 4 min.
Prawoślaz lekarski - właściwości zdrowotne
Prawoślaz lekarski (Althaea Officinalis) to wyjątkowa roślina lecznicza, która wykazuje wiele cennych właściwości i sprawdza się podczas różnego rodzaju schorzeń. Przede wszystkim jest stosowana podczas problemów z górnymi drogami oddechowymi. Powszechnie spożywa się ją w postaci syropu. Okazuje się jednak, że korzeń prawoślazu i liść prawoślazu mają wiele innych zastosowań, które przedstawiamy w naszym artykule.
Althaea Officinalis koi podrażnienia, ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne oraz powlekające. A to wszystko za sprawą wielu cennych związków, takich jak:
- pektyny,
- minerały,
- olej,
- flawony,
- asparagina,
- kwasy organiczne,
- kumaryny czy polifenole.
Substancje śluzowe zawarte w zielu sprawdzają się w szczególności dobrze w przypadku zaparć, ale także schorzeń górnych dróg oddechowych. Działają powlekająco, a więc łagodzą kaszel oraz pomagają w odkrztuszaniu. Jest to zatem świetny wybór w przypadku takich schorzeń jak:
- przeziębienie,
- angina,
- chrypa,
- zapalenie gardła, krtani czy oskrzeli.
Prawoślaz warto stosować również w przypadku podrażnienia gardła. Znany jest syrop prawoślazowy, ale również pastylki do ssania z tą rośliną.
Dzięki zawartości substancji śluzowych, roślina sprawdza się jako wsparcie leczenia różnego rodzaju schorzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nieżyt żołądka czy zgaga, które dotykają układ pokarmowy. Poprawia również perystaltykę jelit.
Prawoślaz lekarski stosowany zewnętrznie
Prawoślaz lekarski jest również chętnie stosowany zewnętrznie. Sprawdza się przy różnego rodzaju stanach zapalnych skóry. Napary można z powodzeniem używać do wykonywania okładów czy przemywania naskórka. Roślina wykazuje działanie łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Koi podrażnione ciało nawet po oparzeniach słonecznych. Dodatkowo liście oraz korzeń rośliny, a dokładniej napar z nich wykonany mogą być prawdziwym remedium na uciążliwe czyraki oraz wrzody.
Ma zbawienne działanie na stany zapalne skóry, dlatego jest też powszechnie stosowany w kosmetologii. Przede wszystkim dotyczy to osób, które walczą z powracającym trądzikiem lub ich cera produkuje nadmierną ilość sebum.
Roślina działa wspaniale na całe ciało, dlatego warto ją stosować nie tylko na twarz. Odrobinę można dodać do kąpieli, zwłaszcza że ma również zbawienny wpływ na włosy, nawilżając je oraz zmiękczając. Z prawoślazu można z powodzeniem wykonać płukankę do włosów, a więc naparu użyć do ostatniego płukania pukli.
Co można przygotować z prawoślazu lekarskiego?
Możliwości jest sporo, a prawoślaz lekarski jest bardzo wdzięczną rośliną. Jego przygotowania do użycia jest bardzo proste. Z suszonego ziela możesz przygotować napar, odwar, macerat czy nawet maść. W jaki sposób? To banalnie proste! Aby wykonać napar, wystarczy, że suszone liście zalejesz gorącą wodą, a następnie zaparzysz je przez kilkanaście minut pod przykryciem. Przygotowanie odwaru polega na gotowaniu surowca przez kilka minut. Z kolei macerat wymaga czasu. W tym celu należy zalać susz letnią wodą, a następnie zostawić na całą noc i później zagotować płyn.
Czy prawoślaz lekarski można uprawiać?
Oczywiście, że tak! Uprawa prawoślazu lekarskiego jest naprawdę prosta. Warto jednak pamiętać o tym, że roślina rośnie do wysokości ok. 1,5 metra, a więc jest dość wysoka. Kiedy kwitnie, stanowi wspaniałą ozdobę, co zdecydowanie warto wykorzystać podczas aranżacji każdego ogrodu.
Jeżeli chcesz cieszyć się prawoślazem w swoim ogrodzie, wsiej nasiona bezpośrednio do gruntu. Najlepiej jest robić to wczesną wiosną. Pamiętaj o tym, że liście rośliny możesz zbierać latem, kiedy ta zaczyna kwitnąć. Jeżeli chodzi o korzeń, to ze zbiorami trzeba się nieco wstrzymać. Można go pozyskać jesienią, jednak dopiero na drugi rok od posiania ziela.
Przeciwwskazania do stosowania prawoślazu lekarskiego
Biorąc pod uwagę działanie tego zioła, jest ono dość bezpieczne i łagodne, jednak nie powinno się go podawać dzieciom, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia. Chyba, że inaczej zaleci lekarz, a więc zawsze warto skonsultować tę kwestię ze specjalistą.
Jak w przypadku innych ziół, prawoślazu nie powinny również spożywać kobiety w ciąży, ani podczas karmienia piersią. Jest to roślina o zbawiennym działaniu, jednak jeżeli zażyje ją osoba z alergią, może mieć poważne problemy. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie obserwować swój organizm po pierwszy spożyciu ziela.