Prysznic - lepiej brać rano czy wieczór? To zależy...
Do przeczytania w ok. 2 min.
Branie prysznica rano zasadniczo ma na celu nas pobudzić i dodać energii na cały dzień. Natomiast założeniem pryszniców wieczornych jest obmycie z potu i brudu nagromadzonego w ciągu dnia. Jak należy na ten temat spojrzeć przez pryzmat zdrowia? Z naukowego punktu widzenia nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, tak więc każdy z nas może sam zdecydować, jaka pora na prysznic będzie najlepsza. Przed podjęciem decyzji warto jednak dokonać pewnej analizy.
Dla kogo wejście pod prysznic wieczorem będzie lepsze?
Ogólnie rzecz biorąc, wieczorna wizyta w kabinie prysznicowej będzie zalecana osobom, które podejmują na co dzień wzmożoną aktywność fizyczną, na przykład w pracy. Tak samo zalecana jest ona osobom alergicznym i ze skórą trądzikową. Dla tej grupy ważne jest pozbycie się z powierzchni ciała bakterii i zanieczyszczeń, jakie osiadły za dnia. Także należy wspomnieć, że wieczorne mycie całego ciała wskazane jest dla osób mających tendencję do przesuszania się skóry. Warstwa ochronna skóry ulega łatwiejszej i skuteczniejszej regeneracji właśnie w ciągu nocy. Wynika to między innymi z tego, że skóra nie ociera się o obcisłe ubranie.
Wieczorny prysznic może redukować stres i pomóc szybciej zasnąć
Powszechnie uważa się, że ciepły prysznic pozwala się zrelaksować i uwolnić napięcie, w związku z czym osoby zmagające się z codziennym stresem i bezsennością powinny opowiedzieć się za prysznicem późną porą.
Branie prysznica rano też ma swoje zalety
Nie można pominąć jednakże korzyści płynących z porannego kontaktu ze słuchawką. Zimny prysznic zaraz po wstaniu z łóżka pobudza krążenie, dzięki czemu zyskujemy energię potrzebną nam na resztę dnia. Oprócz tego obmywanie się w godzinach wczesnoporannych zalecane jest osobom borykającym się ze wzmożoną potliwością w czasie snu, by zmyć z siebie nadmiar potu i zapobiec przykremu zapachowi. Podobnie ma się rzecz z przetłuszczającymi się włosami. Myjąc je rano, pozbywamy się nagromadzonego w nocy tłuszczu i sebum.
Jak widać, nie możemy uzyskać jednoznacznie rozstrzygającej odpowiedzi na zadane w tytule pytanie, ponieważ prysznic brany o jednej i o drugiej porze ma swoje zalety i wady. Decyzję należy podjąć w oparciu o własne preferencje i styl życia. Osoby szczególnie troszczące się o higienę mogą brać prysznic dwa razy. Nie ma właściwie co do tego żadnych przeciwwskazań, o ile nasza skóra nie ma skłonności do przesuszania się.