Taki tryb życia szkodzi i Twoim bliskim i Tobie
Do przeczytania w ok. 2 min.
Dlaczego (Twój) siedzący tryb życia szkodzi też Twoim bliskim
Badania wykazały zależność między tym, jak spędzamy nasz czas, a tym jak czują się nasi bliscy. Nasz siedzący tryb życia znacząco obniża ich nastrój i pogarsza samopoczucie.
Jak siedzący tryb życia wpływa na zdrowie fizyczne?
Przede wszystkim mogą pojawić się ogólne problemy z kręgosłupem, które mogą skutkować zarówno bólem pleców, jak i problemami z poruszaniem się.
Kolejna sprawa to zaburzenia krążenia, czyli ryzyko nadciśnienia, zakrzepów.
Trzeci, znaczący problem, to zaburzenia metabolizmu. Do czego to może doprowadzić? Między innymi do insulinooporności i cukrzycy typu 2.
Jak siedzący tryb życia wpływa na zdrowie psychiczne?
Taki spędzania każdego dnia nie wpływa pozytywnie na samopoczucie. Może pogarszać również objawy depresji i powodować uczucie lęku oraz niepokoju.
Co zrobić, żeby siedzący tryb życia nie był aż tak szkodliwy?
Być może Twoja praca wymaga siedzenia, a potem najchętniej spędzasz czas również w fotelu, na przykład oglądając seriale czy czytając książki.
W takiej sytuacji staraj się robić przerwy od "siedzenia" i wtedy jak najwięcej ruszać. Możesz pospacerować po pokoju, wyrzucić śmieci, czy zejść schodami, zamiast jechać windą.
Siedzący tryb życia — skutek, czy przyczyna?
Warto zastanowić się, czy siedzący tryb życia prowadzi do pogorszenia samopoczucia, czy może z niego wynika. Jeśli spędzasz całe dnie na kanapie, zastanów się, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.