Stłuczone kolano – 7 sprawdzonych sposobów
Do przeczytania w ok. 3 min.
Leczenie stłuczonego kolana – jak wygląda?
Choć wydawać by się mogło, że stłuczenie kolana nie jest poważnym urazem, towarzyszące mu objawy potrafią mocno dawać się we znaki. Najczęściej występujące objawy stłuczenia to przede wszystkim silny ból, obrzęk, siniak i krwiak. Co istotne, przy stłuczeniu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry czy przemieszczenia kości. W związku z tym na objawy potłuczenia kolana pomóc powinny domowe metody leczenia, które przedstawiono poniżej.
Ochrona
Aby nie doszło do pogłębienia zakresu urazu, należy skutecznie zabezpieczyć przed tym kolano. Stosowną ochronę i unieruchomienie zapewni opaska elastyczna, stabilizator lub szyna. Założenie wybranej formy ochrony na kolano skutecznie je odciąży, a co za tym idzie, także oszczędzi. Z jednej strony zapobiegnie to rozszerzaniu się stanu zapalnego, a z drugiej stworzy warunki sprzyjające regeneracji1.
Odpoczynek
Przez pierwsze 24-48 godzin od wystąpienia urazu wskazane jest odciążanie i oszczędzanie kolana, dlatego trzeba dużo odpoczywać. Należy bezwzględnie unikać aktywności, które mogłyby nasilać dolegliwości bólowe. Dozwolona jest ruchomość jedynie do progu bólowego. Jeśli przy określonym ruchu występuje silny ból, należy zaprzestać jego wykonywania [1].
Chłodzenie
Jednym z najważniejszych etapów leczenia urazu jest ochładzanie kolana przy pomocy specjalnego kompresu, kostek lodu zawiniętych w ściereczkę lub po prostu zamoczonego w wodzie ręcznika. Dzięki chłodzeniu kurczą się naczynia krwionośne, a co za tym idzie, zmniejsza przekrwienie i napływ prozapalnych czynników. Sprawia to, że zmniejszają się objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk i ból. Chłodzenie przynosi jednak efekty jedynie wtedy, gdy zimne okłady są przykładane przez co najmniej 10-15 minut co 2-3 godziny [1].
Leki
W razie silnego bólu kolana utrudniającego chodzenie i normalne funkcjonowanie wskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy NLPZ. Takie leki można kupić w aptece bez recepty. Choć można stosować je bez konsultacji z lekarzem, przed zażyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i stosować się do widniejących w niej zaleceń. Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego stosować można diky. Lek ten występuje w postaci aerozolu i stosuje się go bezpośrednio na skórę.
Ucisk
Jeśli występuje obrzęk kolana, można zastosować umiarkowany ucisk. Uzyskać go można z pomocą opaski elastycznej lub bandaża. Ucisk jednak nie może być zbyt mocny, aby nie spowodował biernego zastoju krwi obwodowo do opatrunku [1].
Uniesienie
Do 48 godzin po wystąpieniu urazu należy jak najczęściej unosić nogę ponad poziom klatki piersiowej (serca). Możliwe jest to przede wszystkim w pozycji leżącej i półleżącej. Unoszenie kończyny zmniejsza nasilenie i narastanie obrzęku [1].
Rehabilitacja
Jeśli dojdzie do poważnego uszkodzenia tkanek, które spowoduje znaczne ograniczenie ruchomości, przez co po ustąpieniu objawów powrót do aktywności nie będzie możliwy, warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty. Specjalista ten może zastosować terapię manualną, z pewnością pokaże także ćwiczenia na kolano, które będzie można wykonywać w domu.
Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Do lekarza (najlepiej ortopedy) należy udać się przede wszystkim wtedy, gdy dolegliwości bólowe z czasem nie ustępują pomimo zastosowania wyżej opisanych metod leczenia albo wręcz stają się coraz silniejsze. Wtedy konieczna jest diagnostyka polegająca przede wszystkim na wykonaniu RTG, które przyniesie odpowiedź na pytanie, jak zaawansowane jest uszkodzenie kolana.
Wskazaniem do odbycia konsultacji lekarskiej są również poważne urazy kolana takie jak skręcenie, zwichnięcie czy złamanie. Porady specjalisty warto zasięgnąć także wtedy, gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia więzadeł [1].
Bibliografia:
- Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, NR 15, 2019.