Stół bez pasztetu na Boże Narodzenie? Niemożliwe!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Co będzie potrzebne do stworzenia tego dzieła kulinarnej sztuki? Po pierwsze mięsa. Według upodobania można mieszać różne gatunki mięs. Wieprzowy boczek i łopatka, a do tego podroby. Serca, cynadry i wątróbka. Do tego potrzebne będą warzywa. Pełen zestaw do ugotowania mięsa w aromatycznym bulionie. Trzeba pamiętać aby dodać cebulę, bo nadaje wywarowi specyficzny smak i aromat.
Jak przygotować pasztet krok po kroku?
Teraz wszystko do garnka zalać woda i postawić do zagotowania na większym ogniu. Przed gotowaniem oczywiście trzeba umyć mięso i wymoczyć, tak by wypłukać resztki krwi z podrobów. Kiedy woda jest bliska wrzeniu na powierzchni zaczną zbierać się szumowiny. Należy je usuwać sukcesywnie, aż woda w garnku będzie klarowna. Kiedy proces szumowania będzie skończony, można garnek przykryć i pozwolić mięsu gotować się na wolnym ogniu.
Kiedy mięso i warzywa będą miękkie, trzeba zawartość ostudzić i wyjąć z mięsa kości, które po ugotowaniu powinny łatwo oddzielać się od miękkich części. Z wywaru wyjąć warzywa. Bulion przecedzić przez gęste sito żeby nie pozostały w nim drobiny kości. Mogą zaskoczyć domowników podczas jedzenia i być zagrożeniem dla szkliwa na zębach.
Ostudzone mięsa łączymy z warzywami, które według wyboru można dodać do masy pasztetu. Całość należy zmielić. Jeśli pasztet ma być gładki i aksamitny należy dodać odrobinę namoczonej w mleku ośrodki z bułki. Teraz już tylko smarowanie blachy i do pieca.
Zrumieniony na brąz pasztet można wyjąć z piekarnika i ostudzić. Kiedy ostygnie wyjęcie z brytfanny będzie łatwiejsze.
Jak podać pasztet świąteczny?
Pasztet podajemy na długiej i niezbyt szerokiej desce, tak żeby zmieścił się cały bochen pasztetu. Z jednej strony należy odkroić kilka grubych na centymetr plastrów i pozostawić je razem na desce. Odrobina żurawiny do udekorowania i można go serwować gościom na święta. Podajemy pasztet przyprawiony chrzanem lub ćwikłą.