Canva

Toaletka do sypialni – jaką wybrać? 4 pomysły na toaletkę marzeń

Niegdyś była obowiązkowym elementem sypialni eleganckiej damy lub dżentelmena – dziś jest raczej traktowana jako ciekawy dodatek. I rzeczywiście, dobrze dobrana może być świetną ozdobą wnętrza, a także poręcznym schowkiem na kosmetyki i perfumy.

Toaletka – co to za mebel?

Wymyślono ją już w czasach starożytnych, choć wówczas miała postać jedynie skrzynki na pachnidła. Znajomy kształt szafki lub stolika z szufladkami zaczęła przyjmować dopiero w XVII wieku, choć wówczas znana była jako pudreza – mebel do nakłania pudru. W wersji bardziej męskiej toaletka była określana jako shaving table lub lowboy i miała postać miski z lustrem osadzonych na stelażu.

Canva

Słowo "toaletka" pochodzi od francuskiego terminu toile, którym określano kawałek płótna do nakrywania stolików i szafek. Stopniowo pojawiło się również określenie toilette, czyli czynności związane z higieną i dbaniem o urodę. Dawne toaletki tworzono z cennego drewna i misternie zdobiono. Gdy pojawiło się kino, te piękne meble wyposażone w wielkie lustra i zastawione lśniącymi flakonami perfum stały się atrybutem filmowych heroin.

1. Toaletka scandi

Meble w stylu skandynawskim są zwykle proste, lekkie i wykonane z drewna. Toaletki scandi przypominają smukłe konsole lub niewielkie biurka – mają cienkie i dość wąskie blaty oraz niewielkie półeczki i szufladki. Często występują w białym kolorze, ale znajdziesz też wiele egzemplarzy o naturalnym wykończeniu.
1. instagram.com/nizio_home; 2. instagram.com/sklum.welovedesign_pl
Toaletki skandynawskie są oczywiście stworzone z myślą o wnętrzach nordyckich i wariacjach na temat scandi np. scandi boho czy japandi. Proste drewniane toaletki pasują też do sypialni klasycznych, rustykalnych, eklektycznych oraz minimalistycznych.

2. Toaletka glamour

Musi cechować się starannym wykonaniem, szlachetną linią i pewną ekstrawagancją. Niegdyś luksusowe toaletki były dużymi meblami z inkrustacjami, fornirem i imponującymi lustrami. Dziś projektanci toaletek glamour również stawiają na połyskujące wykończenia, ale często eksperymentują z materiałami. Toaletki o lustrzanych powierzchniach czy welurowych blatach wcale nie należą do rzadkości.
1. instagram.com/radvisioncrew; 2. instagram.com/oristo_meble_lazienkowe

Toaletki glamour sprawdzą się we wnętrzach luksusowych, zaprojektowanych z rozmachem, ale również w sypialniach klasycznych i pastelowych, romantycznych pokojach.

3. Toaletka romantyczna

Pojemna kategoria, do której można zaliczyć wszystkie meble o jasnej barwie i retro formie. Tego typu toaletki na ogół są inspirowane stylem prowansalskim, wiktoriańskim lub rokokowym. Mogą mieć gładkie wykończenie, ale zdarzają się też toaletki postarzane i ozdobione techniką decoupage'u.

Canva

Toaletki o nostalgicznym charakterze pasują do sypialni w stylu shabby chic, retro, prowansalskim i rustykalnym. Aby podkreślić ich romantyczny charakter, warto ozdobić je flakonami perfum i kwiatami.

4. Toaletka nowoczesna

Ekstrawaganckie, czasem niemal awangardowe, inspirowane modernizmem. Posiadają geometryczne lub modnie zaokrąglone kształty i podwieszane blaty. Najciekawsze są te o nietypowych kolorach np. zielonym, niebieskim czy różowym. Wspaniale prezentują się z lustrami w kontrastowych barwach, na tle malowniczo wykończonej ściany.

1. instagram.com/vision_bartoszbienko; 2. instagram.com/azu.interiors

Nowoczesne toaletki są projektowane z myślą o wyrafinowanych modnych wnętrzach. Dobrze zaprezentują się w aranżacjach minimalistycznych oraz glamour.

Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł