Przedpokój z niebieskimi ścianami, szafką i dywanem
Canva

Jak urządzić przedpokój? 6 kroków do modnego holu

Przedpokój powinien być zarówno funkcjonalny, jak i ładnie zaaranżowany – to w końcu pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą goście. Przekonaj się, jak w 6 krokach stworzyć wystrój holu, który sprawi, że przestrzeń będzie jednocześnie modna i praktyczna.
Reklama

Krok 1. Zaaranżuj ściany

W przedpokoju powinna panować przyjazna atmosfera, która sprawi, że goście poczują się swobodnie. Dlatego pomieszczenie to najlepiej urządzić w jasnych barwach, zwłaszcza jeśli nie jest zbyt duże i brakuje w nim okna. Jako bazowe kolory ścian najlepiej sprawdzą się więc biele, beże i szarości. Pamiętaj, by wybrać dobrej jakości farby plamoodporne.

Kolaż: przedpokój w kolorze szarym i terakoty; przedpokój w kolorze szarym, czarnym i brązowym
instagram.com/m.j.design_

Aranżację przedpokoju warto nieco urozmaicić. Na wybranych ścianach możesz wprowadzić kontrastowe kolory, odsłonić cegły, założyć boazerię lub zastosować beton architektoniczny. Najprostszy sposób na stworzenie ciekawej dekoracji to wykorzystanie tapety w modny wzór – za jej pomocą można podkreślić jedną ze ścian, ale też zbudować wrażenie głębi i optycznie powiększyć wnętrze.

Reklama

Krok 2. Wybierz podłogę

Podłoga w przedpokoju jest szczególnie narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Z tego względu powinna być wytrzymała i łatwa do czyszczenia. Najlepiej sprawdzą się więc płytki, które łatwo wytrzeć z błota, wody czy piasku.

Krok 3. Wybierz szafki

Miejsce na przechowywanie to najważniejszy element przedpokoju. Szafy powinny być pojemne i skonstruowane w taki sposób, by nie zabierały zbyt wiele miejsca.

Przede wszystkim potrzebne Ci będą:

  • szafy na ubrania wierzchnie – w niewielkich wnętrzach sprawdzą się szafy do zabudowy z przesuwanymi drzwiami;
  • szafka na buty – powinna być wysoka i wąska, z odchylanymi półkami, na których można wygodnie ustawić obuwie;
  • szafka na akcesoria gospodarcze – przedpokój to dobre miejsce na schowanie szczotek i detergentów do sprzątania, odkurzacza itp.
Kolaż: przedpokój z czarnymi szafami; przedpokój z białymi szafami
instagram.com/kieruneknawnetrza

Krok 4. Zainstaluj oświetlenie

W dobrze zaaranżowanym przedpokoju powinno być widno – ubieranie się czy witanie gości w mrocznym wnętrzu to niezbyt dobry pomysł. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o górnym oświetleniu lub kinkietach ściennych – pamiętaj, by włączniki umieścić tuż obok drzwi wejściowych.

Dobrym pomysłem będzie też instalacja oświetlenia na czujnik.

Reklama

Jako uzupełnienie możesz wprowadzić lampę podłogową albo stołową.

Krok 5. Zaaranżuj stolik

Popularną ozdobą przedpokoju jest konsola lub lekka szafka, na której można stworzyć ozdobną kompozycję z bibelotów. Co może znaleźć się na tego typu szafce? Wazony z kwiatami, ozdobne misy i tace, lampa, niewielkie figurki. Dekoracje mogą mieć charakter tematyczny, np. w grudniu warto przygotować akcesoria związane z Bożym Narodzeniem.

Kolaż: przedpokój błękitny z białym stolikiem, przedpokój boho z wikliną, przedpokój nowoczesny z okrągłym lustrem
Canva/Unsplash

Dekoracyjny stolik w przedpokoju może mieć także funkcję praktyczną. Będzie dobrym miejscem do odłożenia kluczy i innych drobnych przedmiotów potrzebnych przy wychodzeniu z domu.

Reklama

Krok 6. Dobierz dodatki

Przedpokój powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Dlatego warto zadbać o dodatki, które ułatwią korzystanie z pomieszczenia i jednocześnie będą jego ozdobą.

Kolaż: przedpokój z granatową tapetą, lustrem, lampą i ławką; przedpokój z okrągłym lustrem, ławką i rośliną w doniczce
Unsplash

W przedpokoju przyda się:

  • wieszak
  • lustro
  • wycieraczka
  • stojak na parasole
  • puf/ławka do zmiany obuwia
  • dekoracje ścienne (obrazki, oprawione fotografie, plakaty, makramy itp.)
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama