Triki zaradnej kobiety na przygotowanie idealnych pierogów. Będą pyszne!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Ciasto nie zawsze chce współpracować
Przepis na pierogi sam w sobie jest prosty, jednak pewne dodatkowe techniki mogą pomóc wydobyć z niego wszystko to, co najlepsze. Bywa bowiem tak, że podczas klejenia pierożków ciasto nie chce współpracować, farsz wypływa z niego w trakcie gotowania, a po zagotowaniu masa ciemnieje i robi się nieapetycznie szarawa. Jak tym wszystkim problemom zapobiec i jak nauczyć się przygotowywać pierogi zawsze idealne?
Jak kleić skutecznie pierogi?
Najcięższe w pierogach bywa o dziwo ich klejenie. Jeżeli pierogi mają się udać, trzeba jednak myśleć o nich już podczas wyrabiania ciasta, pilnując przede wszystkim tego, by nie dodać do niego zbyt dużej ilości mąki. Warto po prostu trzymać się przepisu, a potem, gdy już przejdzie się do wałkowania, jedynie bardzo delikatnie podsypywać sam blat, rozcierając na nim mąkę dłonią, aby nigdzie nie zostawić jej większych grudek. Ponadto przy klejeniu pomocna okaże się mała miseczka z nalaną zimną wodą. Klejone brzegi pierogów wystarczy skroplić lekko wodą. Dzięki temu momentalnie się skleją, a farsz na pewno się z nich nie wydostanie.
Odrobina oliwy z oliwek
Niejeden przepis na pierogi radzi, by do ciasta dodać odrobinę oliwy z oliwek. Naprawdę niewiele, wystarczy jedna płaska łyżka, by pod jej wpływem ciasto nabrało ciut innej struktury i stało się przyjemnie miękkie oraz nieco bardziej elastyczne (a to ułatwi jego wałkowanie i lepienie). Absolutnie zakazane jest natomiast dodawanie jajek. Zdarza się, że rzeczywiście pojawiają się one w niektórych przepisach na ciasto na pierogi, jednakże to właśnie przez te jajka ciasto często twardnieje i robi się potem szarawe, a także nie poddaje się lepieniu i podczas klejenia bywa zbyt sztywne.