Twoje dziecko jest uzależnione od social mediów? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje
Do przeczytania w ok. 2 min.
Era cyfryzacji
Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) wykazało, że ponad połowa młodych dorosłych w USA jest uzależniona od mediów społecznościowych.
Badanie wykazało, że uzależnienie to jest częstsze wśród osób, które zgłosiły wysoki poziom lęku i depresji. APA zasugerowało kilka sposobów na zmniejszenie uzależnienia od mediów społecznościowych. Jednym z nich jest rzadsze sprawdzanie telefonu, a może nawet ustawienie go w trybie samolotowym na jeden dzień.
Social media stały się tak popularne, że obecnie są uważane za podstawowe prawo człowieka do dostępu do nich w każdym zakątku na świecie. Łatwo jest dać się wciągnąć w media społecznościowe, dlatego wiele osób decyduje się teraz na cyfrową detoksykację, w której odpoczywają od mediów społecznościowych i koncentrują się na działaniach offline.
Trudne relacje ze światem rzeczywistym
Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nie jesteśmy w stanie odłączyć się od ekranów i wyjść na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Ta zależność od mediów społecznościowych doprowadziła do wzrostu problemów ze zdrowiem psychicznym i negatywnego wpływu na nasze zdrowie fizyczne.
Ciągłe przewijanie zdjęć na Instagramie lub na Tik Toku może prowadzić do złych nawyków żywieniowych, a także zaburzeń snu. Wiele osób, które traktuje życie wirtualne oraz internetowych znajomych jako ważną część swojej egzystencji często ma kłopoty z nawiązywaniem relacji w rzeczywistości. Często towarzyszy temu poirytowanie, niezadowolenie z kontaktów oraz brak szacunku wobec innych osób.