Uprawę tych ziół możesz rozpocząć już w marcu
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jakie zioła można wysiać w marcu?
Z pewnością przyjście wiosny można przyspieszyć poprzez własnoręczne rozpoczęcie sezonu ogrodowego. Poza tym wyhodowane przez siebie zioła smakują najlepiej!
- Melisa - to zioło wysiej do doniczki dość rzadko, ponieważ lubi się rozrastać. W połowie maja przesadź do gruntu, również w odstępach i w takim miejscu, w którym będzie chroniona przed wiatrem. Napary z melisy słyną z właściwości uspokajających, a świeże zioło jest też doskonałe do sałatek oraz kanapek.
- Chrzan - ten smak zna każdy, idealnie łączy się z jajkami, lub też z czerwonymi burakami. Chrzan doskonale wpływa na odporność. Aby go zasadzić najpierw trzeba zakupić jego korzeń. Sadzi się go bezpośrednio do gruntu w półcienistym miejscu. Jest on roślina wieloletnią, więc dobrze przemyśl gdzie chcesz go usadowić. Korzeń wsadza się ukośnie i przykrywa ziemią.
- Bazylia - jest to roślina jednoroczna, więc co roku trzeba ją wysiewać. W marcu wysiej zioła do doniczki i ustaw ją na domowym parapecie. Podlewaj bazylię do podstawki. W połowie maja możesz posadzić ją do gruntu. Bazylia po pierwsze genialnie smakuje, poprawia działanie układu pokarmowego, krwionośnego i działa przeciwzapalnie.
- Kolendra - ma właściwości antyoksydacyjne, wzmacnia serce i obniża poziom złego cholesterolu. Posianą w domu kolendrę trzeba przesadzić do gruntu już w połowie kwietnia w dość szerokich odstępach.
Kiedy zbiera się zioła?
Melisę najlepiej jest przycinać regularnie od czerwca do września. Dzięki temu lepiej będzie się rozrastać i będziesz miała stałą dostawę tego zioła. Natomiast korzenie chrzanu wykopuje się jesienią i można go przechowywać w lodówce do 3 miesięcy. Jeżeli posiadasz większe ilości chrzanu, to warto zakopać go w skrzyni wypełnionej piaskiem i przechowywać w piwnicy lub innym chłodnym i ciemnym miejscu. Bazylię możesz obrywać jak tylko rozrosną się listki, ale największy zbiór przypada na przełom lipca i sierpnia. Kolendra podobnie jak melisa lubi regularne przycinanie i długo można ją zbierać. Wszystkie zebrane zioła oprócz korzenia chrzanu bezpośrednio się zjada lub porcjuje i mrozi, lub też suszy.