Canva.com

Wady postawy u dzieci. Oto sygnały ostrzegawcze, które powinny Cię zaniepokoić

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To stwierdzenie odnosi się również do wad postawy będących już powszechnym problemem występującym u dzieci i młodzieży. W przypadku wad postawy szczególnie ważną rolę odgrywa profilaktyka - i dlatego zarówno rodzice, jak i nauczyciele czy wychowawczyni w przedszkolu powinni zwracać uwagę na postawę dziecka przede wszystkim w codziennym życiu.

To właśnie podczas nauki, zabawy i zwykłych czynności można zauważyć pewne niepokojące objawy, które mogą wskazywać na występowanie u naszego dziecka wad postawy. Jeśli zaś zostaną one wcześnie zdiagnozowane, mogą zostać całkowicie wyleczone.

Przyczyny wad postawy

Canva.com

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania wad postawy u dzieci jest siedzący tryb życia oraz niechęć do regularnej aktywności fizycznej. Jeśli dziecko dodatkowo nosi zbyt ciężki plecak, niewłaściwie się odżywia lub przyjmuje niewygodną pozycję podczas odrabiania lekcji czy spędzania wolnego czasu, jest niemal pewne, że będzie mieć wadę postawy.

Nie zawsze jednak mamy wpływ na przyczyny powstawania deformacji - u nastolatków bardzo częstą przyczyną może być szybki oraz intensywny wzrost. W przypadku większości skolioz (do niedawna uważanych za wadę postawy, ale dziś identyfikowanych jako schorzenie narządu ruchu) przyczyny mogą być w ogóle nieznane. Dlatego pierwszym krokiem w profilaktyce wad powinna być uważna obserwacja naszego dziecka i regularne wizyty u ortopedy. Dzięki temu zareagujemy odpowiednio szybko i zapobiegniemy rozwojowi wady.

Warto również zadbać o właściwe miejsce do nauki dla dziecka, a także zachęcanie go do częstego ruchu w wolnym czasie.

Co powinno nas zaniepokoić?

Objawy większości wad postawy można zauważyć samodzielnie. Wówczas koniecznie udajmy się z dzieckiem do ortopedy, który prawidłowo je zdiagnozuje i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Sprawdźmy, czy ramiona naszego dziecka są równe i czy nie pojawia się jakaś asymetria (jedno ramię ustawione wyżej) oraz czy łopatki nie odstają.

Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest przechylenie głowy oraz wystający brzuch nawet pomimo szczupłej sylwetki. Miednica i biodra dziecka także powinny być ustawione równo, a kolana i stopy na tym samym poziomie. Jeżeli dziecko garbi się, ma niezgrabną sylwetkę nawet gdy stara się stać prosto lub krzywo stawia stopy, chodzi tylko na piętach lub palcach, to także może świadczyć o postępujących wadach postawy. U dzieci z wadami postawy częściej występują również bóle głowy, wady zgryzu i wzroku oraz problemy z koncentracją. Jeśli Twoje dziecko cierpi na tego typu dolegliwości, to także warto sprawdzić, czy ich przyczyna nie tkwi w skrzywieniu kręgosłupa.

Konsekwencje nieleczonych wad postawy mogą być bardzo poważne i ujawnić się dopiero w dorosłym życiu. Jeśli chcemy tego uniknąć, sprawdzajmy postawę naszego dziecka, zapewnijmy mu zdrowy tryb życia oraz regularnie odwiedzajmy ortopedę.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł