Zostały 2 tygodnie do świąt. Co warto zrobić już teraz, aby zyskać więcej czasu?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Ważniejsze od pytania, jak przygotować się do wigilii, jest to, na jaki czas przed wigilią przygotowania można zacząć. A w wielu domach rozpoczyna się je już na dwa czy wręcz trzy tygodnie przed wieczerzą, albowiem jest to idealny czas na przygotowanie naprawdę wielu potraw.
Lepienie pierogów
Jedną z takich potraw są bez wątpienia pierogi. W wielu polskich domach zawsze, gdy tylko postanowi się je przyrządzić, przygotowuje się je w większej ilości, a następnie się je mrozi, by właśnie móc je wyciągnąć wtedy, gdy akurat nie będzie się mieć niczego na obiad. Przed zamrożeniem pierogi można nawet delikatnie podgotować, a potem posmarować niewielką ilością zwykłego oleju, by ciasto się do siebie nie kleiło. Jeżeli później takie podgotowane pierogi będzie się chciało ponownie zagotować, warto pamiętać o tym, by do wody dodać jeszcze trochę tłuszczu.
Staropolski bigos
Wczesne przygotowania do wigilii mogą uwzględnić również przygotowanie bigosu, który nawet lepiej smakuje wtedy, gdy zostanie wykonany ze sporym wyprzedzeniem. Oczywiście bigos nie może tak po prostu leżakować i czekać na wigilię, bo podobnie jak pierogi trzeba go zamrozić, aby w dniu wigilii idealnie nazwał się do spożycia. Taki sam patent warto wykorzystać w przypadku kapusty z grzybami albo ewentualnie uszek z kapustą i grzybami, o ile tylko ma się zamiar dodać je do barszczu.
Pyszne, korzenne pierniczki
Zwieńczeniem tych wczesnych przygotowań do wieczerzy może być pieczenie pierniczków. Akurat ten etap przygotowań do wigilii koniecznie musi zostać przeprowadzony wspólnie z dziećmi, które uwielbiają dekorować gotowe ciastka, malować je pisakami i zdobić najróżniejszymi kolorowymi posypkami, lukrem czy też czekoladowymi polewami. Nie warto zabierać im tej radości. Przygotowania do świąt to taki wyjątkowy czas, który należy spędzać z rodziną.