Zupa pomidorowa — tradycyjny, sprawdzony przepis
Do przeczytania w ok. 2 min.
Zupa pomidorowa — proste i klasyczne danie
Wykonanie zupy pomidorowej nie jest zbyt trudne. Właściwie wszystko sprowadza się do tego, że potrzebny jest bulion. W wielu domach jednego dnia gotowany jest rosół, a następnego dnia przerabia się go na pomidorówkę.
Zupa pomidorowa — potrzebne składniki
Można zrobić pomidorówkę na świeżych pomidorach albo passacie, jednak w klasycznym przepisie polecany jest... koncentrat pomidorowy. Zupełnie zmienia smak dania.
Inny ważny składnik to... cukier. Odrobina tego słodkiego dodatku idealnie podkręci smak zupy.
- 2 l wody
- 2 nogi z kurczaka
- 3 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- 1 korzeń selera
- 1 cebula
- ziele angielskie
- ziarenka pieprzu
- 3 listki laurowe
- lubczyk
- pęczek natki pietruszki
- mały słoiczek koncentratu pomidorowego
- 100 g kwaśnej śmietany
- sól
- pieprz mielony
- cukier
Zupa pomidorowa — jak ją zrobić krok po kroku
Jeśli nie ma się przyrządzonego wcześniej bulionu, jego ugotowanie jest pierwszym krokiem. Trzeba opalić cebulę w łupince nad ogniem kuchenki gazowej. Następnie należy umyć i obrać warzywa. Jarzyny, mięso, natkę pietruszki i pieprz w ziarenkach, ziele angielskie, lubczyk, należy umieścić w garnku i zalać wodą. Gotować na średnim ogniu przez jakieś 2 godziny.
Kiedy wywar będzie gotowy, powinno wyłowić się warzywa (można zrobić z nich sałatkę jarzynową) oraz mięso (idealnie nada się na farsz do pierogów). Do bulionu powoli dodać koncentrat pomidorowy, sól, pieprz i odrobinę cukru.
Na sam koniec trzeba dodać śmietanę do zupy. Powinno się ją jednak najpierw zahartować. Jak to zrobić? Do kubeczka ze śmietaną powinno się wlać odrobinę gorącej pomidorówki i rozmieszać. Potem znowu dodać zupy do kubka, wymieszać. Kiedy śmietana zmieni swoją konsystencję i temperaturę, można dodać ją do pomidorówki.
Zupa pomidorowa — z czym ją podawać?
Pomidorówka idealna będzie z ryżem albo makaronem. Nadadzą się zarówno nitki, świderki, rurki, jak i świderki.