Żylaki nóg - czy można je wyleczyć? Wszystko, co warto wiedzieć
Do przeczytania w ok. 2 min.
Kto może mieć żylaki nóg?
Osoby, które mają tendencję do zakładania jednej nogi na drugą i przesiadywania w takiej pozycji nawet przez kilka godzin z rzędu, same proszą się o problemy z krążeniem, gdyż same doprowadzają do zaburzeń w przepływie krwi, która potrafi zbierać się w miejscu ucisku i przez to nie jest w stanie docierać w odpowiednim tempie do czekających na nią komórek. Żylaki mogą więc zostać pokonane już za sprawą zmiany postawy. Jeżeli ma się z nimi problem, trzeba uważać na to, w jakiej pozycji się siedzi. Złe nawyki muszą zostać wyeliminowane. Nie jest to oczywiście prosta sprawa, ale należy się nią zająć, jeżeli nie chce się doprowadzić do nawrotu problemu.
Jak leczyć żylaki?
Nawet w przypadku wykonywania pracy typowo siedzącej, która teoretycznie zmusza człowieka do siedzenia na fotelu czy krześle przez kilka bądź kilkanaście godzin z rzędu, można zapewnić sobie pewną profilaktykę poprzez regularne robienie chociażby króciutkich przerw. Średnio raz na godzinę należy wstać od biurka i przejść się po pokoju albo nawet i pomaszerować chwilę w miejscu. Można też wykonać sobie krążenia biodrami albo spróbować rozciągnąć łydki, pochylając się do nich i przytrzymując tę pozycję przynajmniej przez kilka sekund. Sposoby na żylaki nie muszą być skomplikowane, by bardzo dobrze działać.
W przypadku gdy problem z żylakami jest już dość mocno pogłębiony, sam lekarz może natomiast zalecić swojemu pacjentowi noszenie specjalistycznej bielizny, która zadba o lepszy przepływ krwi i tym sposobem poprawi ogólne krążenie. Tą bielizną są na ogół specjalistyczne pończochy uciskowe, które można sobie kupić nawet bez skierowania lekarza, robiąc to albo w aptece, albo w sklepie z artykułami fizjoterapeutycznymi. Pończochy początkowo mogą zdawać się dość niewygodne, ale jeżeli wie się o tym, jak dobrze działają one na żylaki, aż nabiera się ochoty na to, by na co dzień je nosić.