różne zioła na czterech drewnianych łyżkach
pexels.com

Arnika górska - łagodzi ból, likwiduje siniaki i obrzęki, pielęgnuje cerę naczynkową

Medycyna naturalna wraca do łask! Młode osoby coraz chętniej stosują zioła wspomagające ich zdrowie, a także wygląd. Arnika górska to niezwykła roślina, która wykazuje właściwości cenione od wieków. Przede wszystkim łagodzi ból, ale także jest powszechnie stosowana w kosmetyce. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Najważniejsze informacje w jednym miejscu.
Reklama

Arnika górska - gdzie rośnie?

Arnika górska to roślina, która wykazuje wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu człowieka. Jest chętnie stosowana w medycynie, ale również kosmetyce. Sprawdza się przy regeneracji uszkodzonych tkanek, łagodzi ostre stany zapalne skóry, wzmacnia ścianki naczyń włosowatych naczynek krwionośnych, usprawnia układ krążenia, niweluje obrzęki pourazowe, a nawet łagodzi otwarte rany i rozległe otarcia naskórka. Jest to zatem ziele, które zawsze warto mieć w swojej domowej apteczce, ponieważ sprawdza się zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i nieco młodszych.

Powszechnie występuje w terenach górskich, a więc można spotkać ją również w Polsce. Tej rośliny możesz wypatrywać w Karpatach oraz Sudetach. Kwiaty arniki górskiej są bogate m.in. w garbniki, kwasy organiczne, olejki eteryczne, fitosterole, a także flawonoidy. Wykazuje zatem wielowymiarowe działanie, które jest doceniane w wielu różnorodnych obszarach. Bardzo istotnym elementem jest to, że substancje z ziela docierają do głębiej położonych warstw skórnych, skutecznie je regenerując.

Reklama
Biały kwiat w białym kubku
pexels.com

Arnika górska łagodzi ból

Kwiat arniki nie tylko pięknie wygląda, ale przede wszystkim wspaniale oddziałuje na ból. To dlatego jest to powszechny składnik wielu maści, które można znaleźć w aptekach. Sprawdza się przy stłuczeniach, zwichnięciach oraz skręceniach. Jej zastosowanie może przynieść ulgę, zwłaszcza, że roślina skutecznie wspomaga regenerację tkanek. Jest to zatem składnik również preparatów dla sportowców, którzy nierzadko doznają urazów oraz różnorodnych kontuzji. Co ważne, arnika niweluje również bóle artretyczne.

Reklama

Remedium na cerę naczynkową i trądzik

Ekstrakty z arniki górskiej wzmacniają ścianki naczyń włosowatych. To zatem idealny wybór w przypadku osób, które borykają się z cerą naczynkową. Warto pamiętać o tym, że niestety pęknięte naczynka już się nie zasklepią przy użyciu kremu czy maści, jednak ważne jest to, aby je wzmacniać, ponieważ dzięki temu na skórze nie będą pojawiały się kolejne uciążliwe pajączki.

W drogeriach i aptekach można znaleźć preparaty z arniką, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych, a także pajączków. Warto włączyć je do swojej codziennej pielęgnacji. Co ważne, na rynku można znaleźć całe serie, a więc nie tylko kremy na dzień i na noc, ale także toniki i maseczki z arniką.

Ziele ma szerokie zastosowanie i sprawdza się również do użytku zewnętrznego w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Wśród substancji czynnych można bowiem znaleźć tymol i kwas chlorogenowy, które mają właściwości dezynfekujące.

Reklama

Niwelują wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy oraz grzyby, dzięki czemu skóra staje się wyraźnie gładsza i spokojniejsza.

zioła w kubku
pexels.com

Pomoc w likwidacji siniaków i obrzęków

Przede wszystkim na rynku można znaleźć środki z arniką górską, które mają wspomagać likwidację obrzęków i siniaków. A to wszystko za sprawą helenaliny, która jest substancją aktywną w roślinie. To ona ułatwia odprowadzenie nagromadzonych płynów, takich jak krew, limfa i osocze. Skutecznie przyspiesza gojenie i wspomaga walkę ze stanem zapalnym. W aptekach można znaleźć różnorodne maści z arniką w składzie. Warto zabrać je ze sobą również w podróż, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się drobny wypadek, a substancje czynne w arnice okażą się prawdziwym zbawieniem dla organizmu.

Reklama

Ziele na oparzenia i odmrożenia

To jednak nie wszystko, ponieważ arnika górska stanowi wsparcie nawet w przypadku różnego rodzaju oparzeń i odmrożeń. A to wszystko za sprawą właściwości regenerujących i bakteriobójczych. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie stosować arniki górskiej na rozległe i bardzo głębokie rany, np. na oparzenia III stopnia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zwrócić się po pomoc do lekarza i wdrożyć odpowiednio dopasowane leczenie.

Uwaga! Arnika górska jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Nie wolno jej zatem zbierać na własną rękę, jednak z powodzeniem ziele można kupić w aptekach czy sklepach zielarskich.

Reklama
Autor - Klaudia Woźniak
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.pieszczynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama