Zastawiony olejkami w buteleczkach i próbówkach stół, ludzkie dłonie mieszają olejki w specjalnym kociołku
Materiał partnera

Ajurweda w pielęgnacji ciała. 5 złotych zasad, które pozwolą zadbać o ciało i duszę

Stres, śmieciowe jedzenie i rozwój wielu chorób przyczyniły się do konieczności powrotu do życia w zgodzie z naturą. Podkreśla się konieczność dbania o balans życiowy, własne potrzeby i ciało. Coraz więcej osób jest nie tylko aktywnych fizycznie, ale korzysta także z medytacji, ziołolecznictwa czy masażu. Zauważalny jest rozkwit i promowanie żywności ekologicznej oraz kosmetyków pochodzenia naturalnego. Ajurweda idealnie wpasowuje się w powyższe założenia, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej.
Reklama

Czym jest Ajurweda?

Ajurweda to połącznie dwóch słów: ajur (życie) i veda (nauka) co w dosłownym tłumaczeniu oznacza naukę o życiu, lub, w tłumaczeniu bardziej poetyckim, "naukę o długowieczności". Choć współcześnie zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej to jako "koncepcja zdrowia i terapii" cieszy się uznaniem i od 1979 roku jest oficjalnie potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Charakterystyczne dla Ajurwedy jest holistyczne, czyli całościowe, podejście do człowieka. Jej założenia podkreślają istotę zachowania równowagi między zdrowiem psychicznym i fizycznym, a spektrum jej działania jest bardzo szerokie. W tym artykule skupimy się jednak na ajurwedyjskiej pielęgnacji ciała. 

Twoje ciało to żywioł, jak go ujarzmić? 

Według założeń ajurwedy, wszechświat składa się z 5. żywiołów, są nimi:

  • eter,
  • powietrze,
  • ziemia,
  • woda,
  • ogień.
Na białym tle rozłożone wśród ziół, przypraw oraz pokrojonej cytryny różnej wielkości buteleczki i fiolki z olejkami
Materiał partnera

Ciało ludzkie jest odzwierciedleniem owych żywiołów, które tworzą swego rodzaju energię biologiczną. Swoją przygodę z ajurwedyjską pielęgnacją warto rozpocząć od zastanowienia się, która energia w naszym ciele dominuje, ponieważ pozwoli to dobrać odpowiednią do potrzeb pielęgnację. Kolejne kroki to: oczyszczanie, odżywianie i nawilżanie. Aby wyszukać odpowiedni zestaw kosmetyków i inspiracji zajrzyj na Gazetkowo.pl.

Pielęgnacja według Ajerwedy - 5 zasad, które odmienią twoje ciało

Po pierwsze oczyszczanie. Dbanie o czystą skórę nie jest niczym nowym.

Reklama

Jesteśmy przyzwyczajeni do używania żeli, mydeł, peelingów. Od koloru do wyboru. Problem polega jednak na tym, że znane nam sposoby na czystą skórę są często dość inwazyjne, a użyte detergenty zmywają nie tylko zanieczyszczenia, ale także barierę ochronno-lipidową, zaburzając naturalne pH skóry. Skutkuje to zbytnim jej przesuszeniem, lub przeciwnie, nadmiernym przez nią produkowaniem łoju. 

Ajurweda proponuje dużo delikatniejszy sposób na czystą skórę. Ubtan, bo o nim mowa, to sproszkowane kwiaty, zioła i rośliny, stosowane w formie pasty jako peeling lub maseczka. Kosmetyk ten jest w pełni bezpieczny, pełen składników aktywnych, a sproszkowana forma zapewnia jego świeżość przez długi czas. 

Po drugieodżywianie i nawilżanie. Znana nam wieloetapowa pielęgnacja idzie w odstawkę. Sera, kremy, balsamy, masła do ciała zastępuje tylko jeden kosmetyk: olej. Oleje roślinne są bezpieczne w użyciu, łatwo dostępne i świetnie spełniają swoją funkcję.

Reklama

Największą popularnością cieszą się: olej sezamowy, kokosowy i jojoba. O rodzajach kosmetyków pielęgnacyjnych dowiedz się więcej na Gazetkowo.pl.

Po trzecie aktywność fizyczna. Uprawianie jogi wspiera działanie układu krążenia, pozwala utrzymać ciało w dobrej formie, a także kładzie nacisk na prawidłowe oddychanie, co nadaje skórze zdrowy, pełen blasku wygląd.

Po czwarte sen. Mocny, odpowiednio długi sen to kolejny czynnik mający ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i wygląd. Ważne, aby nie kłaść się spać później niż o północy i wstawać codziennie, mniej więcej o tej samej godzinie. Pozwoli to organizmowi na wypracowanie pewnej rutyny i odpowiednie regenerowanie się. 

Po piąte dieta. Sposób odżywiania się według zasad ajurwedy, choć nie wyklucza żadnych pokarmów, preferuje produkty pochodzenia roślinnego, lekkostrawne i nieprzetworzone.

Reklama

Mile widziane są wszelakie strączki, zboża, tofu i stosowanie wielu przypraw. 

W białej łazience na półce obok wazonu z patyczkami zapachowymi stoją słoiki i puszeczki z olejkami
Materiał partnera

Czy Ajurweda może być sposobem na życie?

Ajurweda, tak ujmująca swoją prostotą, jest nie tylko skutecznym sposobem na zadbanie o ciało. To filozofia, która może pomóc zadbać także o zdrowie i dobrą kondycję psychiczną. Jej holistyczne stosowanie, czyli obejmujące pielęgnację ciała, przez odpowiednie odżywianie po ćwiczenia i medytację pozwoli znaleźć się na dobrej drodze do odnalezienia swojej wewnętrznej równowagi i szczęśliwszego życia. 

Artykuł sponsorowany

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Dieta ajurwedyjska
Dieta ajurwedyjska, znana również jako ajurweda, to system żywienia, który wywodzi się z tradycyjnej medycyny Indii. Opierając się na tysiącach lat mądrości i doświadczenia, dieta ajurwedyjska ma na celu przywrócenie harmonii i równowagi w ciele i umyśle. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, czym jest dieta ajurwedyjska, jakie są jej zasady i jakie korzyści może przynieść dla Twojego zdrowia.
Kontrola poziomu cukru u siwowłosowej kobiety w jasnoróżowej koszuli
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, w której trzustka nie produkuje dostatecznej ilości insuliny albo organizm nie przyswaja prawidłowo produkowanych jej ilości. Może przynosić sporo nieprzyjemnych objawów. W cukrzycy należy stosować odpowiednio dobrane leczenie, a także kontrolować przyjmowane ilości cukru poprzez wprowadzenie specjalnej diety cukrzycowej. Warto dowiedzieć się więcej na temat leczenia tej choroby.
Różne przyrządy sportowe, sportowe obuwie, mata do treningu na marmurowej podłodze
Nowy rok to doskonała okazja do wprowadzenia zmian w swoim życiu, aby stało się ono lepsze. Dla wielu osób postanowienia noworoczne dotyczą zwiększenia aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych. Na początku jest zwykle sporo zapału, ale z czasem on maleje, dlatego należy się na to odpowiednio przygotować. Sieci handlowe Kaufland i Biedronka zadbały o to, aby w ich ofertach nie zabrakło akcesoriów sportowych, wygodnych ubrań i butów. Warto zrobić pierwszy krok i zainwestować w potrzebne rzeczy, które zachęcą do kontynuowania realizacji zamierzonych celów. Ruch to zdrowie, organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Trzeba tylko oderwać się od kanapy i telewizora.
Reklama
Reklama
Reklama