Ból brzucha
Canva.com

Ból brzucha, zgaga, nudności i wzdęcia. Nasz organizm wysyła ważne sygnały

Problemy z układem trawiennym nie omijają nikogo. Ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty potrafią skutecznie zepsuć nam urlop albo odebrać siłę do pracy. Z poważniejszymi dolegliwościami, związanymi na przykład z wrzodami żołądka czy chorobami wątroby, wiele osób zmaga się latami. Dlaczego układ pokarmowy tak często daje o sobie znać?
Reklama

Odpowiedź wydaje się prosta, jeśli w naszej diecie jest dużo ciężkostrawnych potraw, tłustych i słodkich, gotowych dań naszpikowanych konserwantami i wzmacniaczami smaku, a do tego pijemy alkohol, palimy papierosy, odżywiamy się nieregularnie, unikamy warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

Należy wiedzieć o tym, że nie wszystkie problemy z układem pokarmowym są jednak związane z naszym stylem życia. Za niektóre choroby odpowiadają bakterie albo wirusy czy leki, które przyjmujemy (na przykład antybiotyki albo niesteroidowe leki przeciwzapalne). Znaczenie mają też predyspozycje genetyczne. Możemy mieć także alergię pokarmową, która objawia się na przykład refluksem czy zaburzeniami jelitowymi.

Oto najczęstsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego:

Ból brzucha
Canva.com
  1. ból brzucha, który może być zarówno objawem zaburzeń czynnościowych (potocznie mówi się wtedy na przykład o kolce) albo poważnych chorób (na przykład ostrego zapalenia żołądka i jelit, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia pęcherzyka żółciowego).
  2. biegunka, która może mieć na przykład podłoże infekcyjne.
  3. nudności i wymioty, które są między innymi objawami zatrucia pokarmowego, zakażenia żołądkowo-jelitowego czy skutkiem przyjmowania niektórych leków.
  4. zaparcia, które mogą mieć związek z dietą ubogą w błonnik, choć bywają też sygnałem, że dopadła nas jakaś poważniejsza choroba.
  5. zgaga będąca jednym z objawów choroby refluksowej przełyku.
  6. wzdęcia i gazy.

Przewód pokarmowy składa się z jamy ustnej (tu, za sprawą enzymu, który nazywa się amylaza ślinowa, rozpoczyna się trawienie), gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego. Elementami układu pokarmowego są też dwa gruczoły - wątroba i trzustka. Ważną rolę w procesie trawienia odgrywa także dwunastnica, czyli początkowy odcinek jelita cienkiego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama