Brązowy mocz w probówce i toalecie.
Canva

Jeśli popełniasz ten błąd, Twój mocz może przybrać brązowy kolor

Czasem mocz może przybrać niepojącą barwę. Warto sprawdzić, dlaczego się tak dzieje. Przyczyny mogą być różne. Wiesz jakie? Co najczęściej może oznaczać brązowy mocz? A inne kolor? Jaki sygnał o naszym zdrowiu wysyłają?
Reklama

Brązowy mocz — skąd się bierze

Najczęściej brązowy mocz jest objawem odwodnienia. Pierwsze co powinno się zrobić w takiej sytuacji, to zastanowić się, czy nasz organizm nie jest odwodniony.

Oczywiście mogą być też inne przyczyny, mogło dojść do spożycia rabarbaru w zbyt dużej ilości. Inne możliwe przyczyny to porfiria lub choroba nerek.

Czy brązowy mocz trzeba konsultować u lekarza?

Jeśli Twój mocz jest nie tylko brązowy, ale odczuwasz też ból, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. To ważne, żeby nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm.

Próbka moczu, dokumenty i ręka w rękawiczce.
Canva

Jak pobrać mocz do badania

Reklama

Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Po pierwsze badanie powinno być zrobione z porannego moczu, po drugie należy się umyć i osuszyć przed napełnieniem probówki. Kolejna ważna rzecz, to musi być środkowy strumień, czyli nie pierwsze krople, a dopiero kolejny strumień moczu należy skierować do probówki.

O czym mogą świadczyć inne kolory moczu?

Mocz może być też zbyt jasny, zielony, pomarańczowy, jaskrawo żółty lub czerwony. Wpływ na to mogą mieć zarówno rzeczy, które się jadło i piło, jak i różne choroby, dlatego nie wolno lekceważyć takich objawów.

Brązowy mocz przy odwodnieniu — o czym pamiętać?

Staraj się pić często, ale małe ilości. Możesz ustawić sobie przypomnienie w telefonie. Staraj się ustawić szklanki z wodą w różnych miejscach w domu.

Pamiętaj też, żeby jeść zupy, soczyste owoce i warzywa.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama