Bruzdy na paznokciach
Canva.com

Bruzdy na płytkach paznokciowych. To może być początek problemów ze zdrowiem...

Zmiany na paznokciach mogą świadczyć o chorobach wewnętrznych naszego organizmu. Warto zainteresować się wyglądem płytek paznokciowych, aby w ten sposób zwiększyć szansę wykrycia i wyleczenia groźnych chorób, które mogą dotyczyć układu pokarmowego, czy układu krążenia.
Reklama

Jednym z objawów chorobowych, widocznym na paznokciach są różnego rodzaju bruzdy, rowki, pęknięcia. W niektórych przypadkach są groźne i wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem specjalistą, w innym przypadku są zgodne z naturą i biegiem życia.

Linie Beau

Poziome rowki, zwane też liniami Beau, są najgroźniejsze i wymagają głębszego zainteresowania się tym problemem. Przyczyn pojawienia się takiego rodzaju bruzd, należy szukać w całym organizmie, ponieważ mogą być wynikiem chorób układy pokarmowego, układu krążenia, czy świadczyć o chorobach zakaźnych. Mogą także być wynikiem problemów natury psychologicznej - pojawiają się w wyniku dużego stresu, spowodowanego np. utratą bliskiej osoby. Problem bruzd towarzyszy niejednokrotnie gorączce lub chemioterapii.

Pionowe bruzdy

Bruzdy na paznokciach
Canva.com
Reklama

Pionowe bruzdy paznokciowe najczęściej spotyka się u osób w podeszłym wieku i tym nie należy się przejmować w stopniu znacznym, ponieważ taka jest naturalna kolej procesu starzenia skóry. Wynika to ze słabego nawodnienia okolic paznokcia.

Szorstka płytka paznokciowa

Ostatnim typem zmian obserwowanych na paznokciach, jest obecność szorstkiej płytki. Jest to najmniej groźna zmiana, najczęściej o podłożu genetycznym. Gdyby jednak utrzymywała się przed długi okres, warto skonsultować problem z dermatologiem.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama