Kwitnący skrzydłokwiat - co może powodować problemy z pojawieniem się kwiatów
Canva.com

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Przyczyny i sposoby rozwiązania problemu

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa, którą chętnie ustawiamy w mieszkaniach i biurach. Cieszy oczy soczystą zielenią podłużnych, błyszczących liści, a także białymi kwiatami w kształcie skrzydła lub żagla. Uprawa rośliny nie jest trudna, jednak popełniane błędy mogą spowodować problemy z kwitnieniem. Sprawdź, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie i jak temu zaradzić.
Reklama

Skrzydłokwiat — dekoruje mieszkanie i oczyszcza powietrze

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) lub skrzydłolist, znany również jako lilia domowa to bardzo dekoracyjna roślina, chętnie wybierana do mieszkań ze względu na walory dekoracyjne — przez cały rok wypuszcza pędy zwieńczone biało-kremowymi kwiatami w kształcie liścia lub żagla o przyjemnym, delikatnym zapachu. Białe kwiaty i ciemnozielone, błyszczące liście pięknie prezentują się w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach. Dodatkowo skrzydłokwiat to jeden z roślinnych oczyszczaczy powietrza — pomaga pozbyć się z naszego otoczenia m.in. benzenu, acetonu i formaldehydu. 

Zdarza się jednak, że roślina przestaje kwitnąć, najczęściej na skutek naszych błędów pielęgnacyjnych. Oto kilka przyczyn problemów z kwitnieniem skrzydłokwiatu.

Reklama
Kwitnące skrzydłokwiaty w towarzystwie trójbarwnych fikusów
Canva.com

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat to roślina dość łatwa w uprawie i przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięcza nam się pięknymi kwiatami przez cały rok. Jeżeli pojawiają się problemy z kwitnieniem, najczęściej wynikają z nieodpowiednich warunków, jakie zapewniamy roślinie, a więc: nasłonecznienia, podlewania i nawożenia. 

Światło 

Skrzydłokwiat pochodzi z wilgotnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej, dlatego wymaga jasnego rozproszonego światła i wilgotnego powietrza oraz podłoża. Skrzydłokwiat możemy ustawić w cieniu, jednak w takich warunkach prawdopodobnie nie zakwitnie. Do wytworzenia kwiatów najlepsze będzie jasne stanowisko, jednak roślina nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą poparzyć liście. 

Reklama
Skrzydłokwiat do kwitnięcia potrzebuje rozproszonego światła
Canva.com

Podlewanie i nawilżenie powietrza

Skrzydłokwiat potrzebuje także wilgoci w otoczeniu. Takie warunki sprzyjają kwitnieniu. Najlepiej zraszać roślinę miękką, odstaną wodą lub umieścić w pobliżu nawilżacz powietrza, albo inne rośliny o podobnych wymaganiach. Ważne jest także właściwe podlewanie. Roślina nie może być przesuszona, ale nie może także stać w wodzie. Przelanie doprowadzi do gnicia korzeni. W doniczce musimy umieścić warstwę drenażu. Skrzydłolist podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce jest podsuszona. Najlepsza będzie przegotowana, letnia woda, pozbawiona wapnia. Raz na miesiąc do wody możemy dodać kilka kropli soku z cytryny, aby zakwasić podłoże.

Reklama
Jak podlewać skrzydłokwiat - podlewanie rośliny z żółtej konewki
Canva.com

Nawożenie

Zalecane jest nawożenie skrzydłokwiatu nawozem do roślin o zielonych liściach, jednak przy problemach z kwitnieniem możemy zmienić go na nawóz do roślin kwitnących, który ma inny stosunek zawartości azotu, fosforu i potasu. Zasilamy zgodnie z zaleceniami producenta.

Czas na regenerację

Po przekwitnięciu roślina potrzebuje kilku tygodni na regenerację. W tym czasie ograniczamy nawożenie i możemy przestawić doniczkę dalej od źródła światła. Po kilku tygodniach odpoczynku skrzydłokwiat powinien wrócić do cyklu kwitnienia.

Jak pobudzić skrzydłokwiat do kwitnienia?

Reklama

Istnieje sposób pobudzenia rośliny do wydania kwiatów. Wiąże się on z krótkotrwałym stresem środowiskowym, który uruchamia u rośliny mechanizm obronny i stymuluje ją do wytworzenia kwiatów, a w konsekwencji nasion i przetrwania gatunku. Taki stres możemy wywołać samodzielnie, przez… dłuższe przesuszenie rośliny. Przestajemy podlewać skrzydłokwiat, a gdy liście tracą jędrność, wracamy do podlewania i odpowiedniej pielęgnacji. Po kilku dniach roślina z dużym prawdopodobieństwem zacznie wypuszczać pąki. A co robić, gdy roślina zacznie więdnąć i obsychać? Sprawdź, jak ożywić skrzydłokwiat.

Skrzydłokwiat - biały kwiat i uszkodzone liście
Pexels.com
Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama