Kobieta w ciąży podczas wizyty u lekarza
canva.com

Ciąża przenoszona: Co robić, gdy termin porodu minął?

Gratulacje! Jesteś w ostatnim etapie swojej ciąży. Jednak, jak u wielu kobiet, może się zdarzyć, że minie termin porodu, a Twoje maleństwo jeszcze nie jest gotowe na przyjście na świat. W takiej sytuacji mówimy o ciąży przenoszonej. Co powinnaś zrobić, gdy termin porodu minął?
Reklama

Zachowaj spokój i cierpliwość

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy minął termin porodu, jest zachowanie spokoju i cierpliwości. Pamiętaj, że tylko 5% dzieci przychodzi na świat dokładnie w terminie wyliczonym przez lekarza. Każda ciąża jest inna i Twoje dziecko może potrzebować więcej czasu na dojrzewanie.

Brzuch kobiety w ciąży
canva.com

Skonsultuj się z lekarzem

Jeżeli minął termin porodu, skonsultuj się z lekarzem. Powiedz mu o swojej sytuacji i zapytaj o dalsze kroki.

Reklama

Lekarz będzie w stanie ocenić stan Twojego dziecka i podjąć decyzję, czy konieczne jest podjęcie jakichś działań.

Monitorowanie stanu dziecka

W przypadku ciąży przenoszonej, lekarz może zdecydować się na monitorowanie stanu Twojego dziecka. Może to obejmować regularne badania USG, monitorowanie tętna serca dziecka oraz ocenę ilości płynu owodniowego. To pozwoli lekarzowi ocenić, czy Twoje dziecko jest nadal bezpieczne i zdrowe.

Indukcja porodu

Jeżeli lekarz uzna, że konieczne jest rozpoczęcie porodu, może zasugerować indukcję porodu. Indukcja porodu to proces, w którym sztucznie wywołuje się skurcze macicy, aby rozpocząć poród. To może być konieczne, jeżeli Twoje dziecko jest narażone na ryzyko lub jeżeli jesteś daleko po terminie porodu.

Reklama
Kobieta w ciąży w niebieskiej koszuli w kropeczki
canva.com

Dbaj o siebie

W tym okresie ważne jest, abyś dbała o siebie. Pamiętaj, że jesteś w ostatnim etapie ciąży i Twoje ciało potrzebuje odpoczynku i wsparcia. Staraj się utrzymywać aktywność fizyczną na poziomie, który jest dla Ciebie wygodny. Również zadbaj o zdrową i zrównoważoną dietę. To pomoże Ci zachować energię i dobrze się czuć.

Kiedy Twoje dziecko się spóźnia

Ciąża przenoszona może być stresującym doświadczeniem, ale pamiętaj, że każda ciąża jest inna. Ważne jest, aby zachować spokój i skonsultować się z lekarzem. On będzie w stanie ocenić stan Twojego dziecka i podjąć odpowiednie kroki. W międzyczasie, dbaj o siebie i staraj się utrzymać spokój. Wkrótce będziesz trzymać swoje maleństwo w ramionach.

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama