Świece na Halloween
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Co oznaczają symbole Halloween? Strach się bać

Przejdź do galerii zdjęć
Halloween to święto, które chociaż znane jest od ponad 2 tysięcy lat, w Polsce stało się popularne dopiero w latach 90 XX wieku. Okazuje się, że Halloween to nie tylko dynia i duchy. Symboli związanych ze świętem jest znacznie więcej, a niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.
Reklama

Skąd się wzięło Halloween?

Istnieje kilka teorii odnośnie tego, skąd się wzięło Halloween. Według tej najpowszechniejszej i najczęściej używanej teorii, nazwa święta pochodzi od celtyckiego obrzędu Samhain na cześć boga śmierci. Celtowie wierzyli, że właśnie 31 października jest ostatnim dniem roku, w czasie którego brama do zaświatów szeroko się otwiera, a duchy wracają na ziemię. Z potrzeby odstraszania złych demonów, które przychodzą na ziemię, wziął się zwyczaj przebierania w dziwne stroje.

Według innych badaczy historia Halloween wywodzi się od rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion — bogini Pomony. Święto związane jest z urodzajem i przemianą pór roku.

Reklama

Sama nazwa Halloween ma związek lingwistyczny ze Wszystkimi Świętymi i jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve”, co oznacza wigilię Wszystkich Świętych.

Dynia na Halloween
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Co oznaczają symbole Halloween?

Niemal każdy z nas potrafi wymienić kilka symboli Halloween. Wśród najczęstszych odpowiedzi zapewne padłyby: dynia, duchy i czarownice. Oczywiście są to najbardziej znane symbole, bez których nikt nie wyobraża sobie obchodzenia Halloween, ale okazuje się, że jest również wiele innych niedocenianych symboli.

Reklama
  1. Kolor czarny i pomarańczowy. Co ciekawe, nie nawiązują one do strasznego święta, ale do jesiennej pory roku. Pomarańczowy to kolor opadających liści, a czarny jest bezpośrednim nawiązaniem do coraz krótszych jesiennych dni.
  2. Pająki. Mają one kilka różnych znaczeń. Z jednej strony wpasowują się w tradycję obrzędów i nadają samemu Halloween jeszcze bardziej mroczną i mistyczną atmosferę, a z drugiej istnieją liczne przesądy związane z zobaczeniem pająka 31 października. Według najpowszechniejszej z teorii, jeśli zobaczymy pająka właśnie w Halloween, będzie to czuwający nad nami nasz bliski zmarły.
  3. Duchy — nie dość, że są straszne, to jeszcze uważa się je za doskonałą egzemplifikację naszych zmarłych przodków, którzy wracają w ten dzień na ziemię.
  4. Czarownice — według starożytnych wierzeń obdarzone były pradawną mocą, a w czasie Halloween (noc czarownic) zyskiwały mityczne umiejętności.
  5. Jack-o'-latern — z angielskiego oznacza nic innego jak dynię. Nazwa pochodzi od legendy, wedle której prosty złodziejaszek Jack dwukrotnie oszukał diabła, za co został skazany na wieczną tułaczkę. W ręku mężczyzna trzyma lampion z rzepy, który w tradycji z czasem został zastąpiony przez dynię.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: 5 przepisów z dynią hokkaido w roli głównej
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama