Ból jajników w PCOS
Canva.com

Co to jest PCOS? Objawy i leczenie zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników to stan, który dotyka około 5% kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się nieregularnymi lub nieobecnymi miesiączkami, niepłodnością i przyrostem masy ciała. Jak sobie poradzić z dolegliwościami wywołanymi PCOS?
Reklama

Wszystko, co warto wiedzieć o PCOS

PCOS jest uważany za zaburzenie hormonalne, ponieważ jest spowodowane brakiem równowagi hormonów kontrolujących cykl menstruacyjny. Objawy PCOS są często związane z innymi schorzeniami, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i choroby serca. Zespół policystycznych jajników (PCOS) to stan, w którym jajniki kobiety wytwarzają nadmiar androgenów, co może powodować nieregularne miesiączki, trądzik, i niechciany wzrost włosów.

Głównym objawem PCOS jest powiększony jajnik, który może być pokryty torbielem. W niektórych przypadkach torbiel może być pusta i wypełniona płynem.

Ból jajników w PCOS
Canva.com

Najczęstszą przyczyną PCOS jest insulinooporność. U kobiety z PCOS organizm nie reaguje prawidłowo na insulinę. Prowadzi to do nadmiernego poziomu insuliny we krwi i może powodować, że jajniki wytwarzają więcej męskich hormonów niż hormony żeńskie.

Reklama

Dostępnych jest wiele metod leczenia, które pomogą złagodzić objawy i pracować nad zajściem w ciążę. Leki i zmiany stylu życia mogą pomóc w łatwiejszym opanowaniu zespołu policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników a endometrioza

Zespół policystycznych jajników i endometrioza to dwa różne stany, które wpływają na jajniki. Zespół policystycznych jajników występuje wtedy, gdy jajniki mają zbyt wiele cyst, co może prowadzić do nieregularnych miesiączek, niepłodności i przyrostu masy ciała. Endometrioza występuje wtedy, gdy tkanka endometrium rośnie poza macicą, co może powodować ból miednicy, ból podczas seksu i niepłodności.

Ból jajników w PCOS
Canva.com

Dieta niskowęglowodanowa jest często przepisywana kobietom z PCOS, aby pomóc kontrolować objawy. Dieta niskowęglowodanowa to dieta, która ogranicza spożycie węglowodanów. Węglowodany znajdują się w żywności, takiej jak chleb, makaron, ryż, ziemniaki i zboża. Po diecie niskowęglowodanowej zwykle następuje dieta wysokobiałkowa i wysokotłuszczowa. Dieta niskowęglowodanowa jest często stosowana w celu zmniejszenia masy ciała i zmniejszenia ryzyka cukrzycy.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama