Małe dziecko w trakcie rozszerzania diety, jest karmione łyżeczką. Ma niepewną minę.
Canva

Chcesz dać to niemowlakowi? Poczekaj!

Twój maluszek je coraz więcej pokarmów i na pewno już nie możesz się doczekać, kiedy dasz mu do spróbowania więcej nowych smaków. Czy jednak wszystko jest dla niego bezpieczne? Czasami lepiej się wstrzymać kilka miesięcy (albo lat!) z podaniem jakiegoś produktu, niż zaszkodzić dziecku. Wiesz, czego nie wolno dawać takim maluchom? Sprawdź!
Reklama

Jak długo trzeba pilnować diety dziecka?

Są produkty, których pod żadnym pozorem nie wolno podawać poniżej 1 roku życia. Zdarza się jednak, że pewnych artykułów spożywczych nie wolno dawać starszym dzieciom, lub nadal powinno się ich unikać w diecie najmłodszych. Co ciekawe, okazuje się, że nie ma znacznie, w jakiej kolejności wprowadzać się będzie poszczególne pokarmy do diety dziecka. Ważne jest, tylko żeby na początku były jak najmniej przetworzone.

Małe, brudne dziecko je czekoladę.
Canva

Co jest zabronione poniżej 1 roku życia?

  1. Miód — tak, taki zdrowy i pozornie niewinny produkt nie może pojawić się w posiłku dziecka przed 12 miesiącem życia. Dlaczego? Mogą pojawić się w nim przetrwalniki bakterii jadu kiełbasianego, niebezpieczne dla niemowląt. Organizm starszych dzieci jest sobie w stanie z nimi poradzić.
  2. Mleko krowie i kozie bezpośrednio do picia — spokojnie można dodawać je do potraw, nie powinno się jednak serwować ich niemowlakowi jako napój. Bez problemu można częstować za to dziecko przetworami mlecznymi.
  3. Surowe mięso i surowe ryby — nieprzetworzone produkty odzwierzęce mogą zawierać bakterie, z którymi organizm dziecka nie będzie sobie w stanie poradzić. Również po skończeniu roku, nie wolno podawać dzieciom takich rzeczy.
  4. Surowe jajka — mogą zawierać bakterię Salmonelli, istnieje więc niebezpieczeństwo zatrucia. Należy również unikać podawania surowych jajek starszym dzieciom.
  5. Grzyby leśne — w przypadku zatrucia organizm dziecka nie będzie sobie w stanie poradzić! Grzybów leśnych nie wolno podawać do 12 roku życia! Spokojnie można za to dawać niemowlętom pieczarki, grzyby mung, czy inne hodowlane.
  6. Napój ryżowy — jego spożycie w nadmiernych ilościach grozi zatruciem arsenem.
  7. Herbatka z koperku — najnowsze badania wykazują, że ten napój nie jest bezpieczny dla małych dzieci, bo zawiera substancję rakotwórczą.
  8. Sól dodawana do posiłków — nie uniknie się soli w gotowych kupnych produktach, na przykład w chlebie, żółtym serze czy ogórkach kiszonych. Nie powinno się za to dosalać potraw, bo może to obciążyć nerki maluszka.
  9. Cukier — nie wnosi nic wartościowego i zwyczajnie nie jest zdrowy. Na słodycze przyjdzie czas później.
Szczęśliwe niemowlę trzyma marchewkę.
Canva

A w jakiej formie podawać jedzenie?

W każdej, chociaż oczywiście nie od samego początku. Nie ma nic złego w podaniu dziecku smażonych placuszków, czy pieczonych ziemniaków, ważne jednak, żeby nie nastąpiło to na samym początku rozszerzania diety. Trzeba też pamiętać, że dieta powinna być zbilansowana i im mniej przetworzonych produktów, tym lepiej.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama