Rwa kulszowa
Canva.com

Co to jest rwa kulszowa i jak sobie z nią radzić?

Rwa kulszowa to częsty problem u dorosłych ludzi. Prawdopodobnie boryka się z nią od czasu do czasu zdecydowana większość z nas, dlatego też powinniśmy wiedzieć, jak można sobie w takiej sytuacji poradzić. Czasem wystarczą tylko domowe sposoby, by zwalczyć rwę i ewentualnie jej zapobiegać, jednak zawsze warto udać się do lekarza i zapytać go o poradę, co jeszcze można zrobić, by ją całkowicie wyleczyć, o ile w ogóle to możliwe.
Reklama

Czym w ogóle jest rwa kulszowa?

Najpierw należy jednak zastanowić się, czym tak właściwie jest rwa kulszowa. Otóż jest to dokładnie podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych, objawiające się silnym bólem w dolnej części kręgosłupa. W niektórych przypadkach zdarza się, że ten ból promieniuje także do innych części ciała, na przykład w dół poprzez pośladki do łydek, czy nawet do stóp.

Rwa zazwyczaj występuje bardzo nagle, zwykle, kiedy w ogóle jej się nie spodziewamy, co niezwykle utrudnia codzienne życie. Jeśli chodzi o jej przyczyny, często występuje dlatego, iż niewystarczająco dobrze dbamy o kręgosłup. Dodatkowo rwa także może przytrafiać się coraz częściej wraz z wiekiem. Są jednak jeszcze inne przyczyny, takie jak na przykład ciąża czy niedobór wapnia.

Czy można sobie z nią poradzić?

Rwa kulszowa
Canva.com

Rwie kulszowej najlepiej jest przede wszystkim zapobiegać, na przykład unikając czynności, które mogłyby zbyt mocno obciążyć kręgosłup, czy też śpiąc na odpowiednio dobranym do naszego kręgosłupa materacu. To bardzo ważne, żeby przy wyborze nowego łóżku zwrócić dużą uwagę głównie na sam materac, gdyż w łóżku spędzamy bardzo dużo czasu podczas snu, kiedy to nasze ciało powinno czuć się maksymalnie komfortowo.

Żeby zapobiec rwie kulszowej, można także wykonywać na odpowiednie ćwiczenia fizjoterapeutyczne lub nawet regularnie spotykać się z fizjoterapeutą, który na pewno dobierze dobre ćwiczenia i pomoże je wykonywać.

Reklama

Dodatkowo można również korzystać z zabiegów ultradźwiękowych lub laseroterapii. W przypadku nagłego ataku rwy kulszowej można wspomóc się lekami przeciwbólowymi czy rozkurczowymi w celu zmniejszenia bólu jednak w tak nagłej sytuacji nie jesteśmy w stanie zrobić nic więcej.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama