Łąka z kwiatami polnymi
pexels.com

Cykoria podróżnik - właściwości zdrowotne, zastosowanie, odchudzanie

Cykoria podróżnik to ziele, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest to roślina o wielowiekowej tradycji i była stosowana już w starożytnym Egipcie. Przede wszystkim wykazuje pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Nie bez powodu jest również bardzo częstym składnikiem suplementów wspomagających odchudzanie. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zielu?
Reklama

Cykoria podróżnik - właściwości lecznicze

Cykoria podróżnik była powszechnie stosowana przez nasze prababki. Teraz wracamy do naturalnych sposobów leczenia i coraz chętniej sięgamy po sprawdzone rozwiązania wspomagające regenerację organizmu. Korzeń cykorii zawiera w sobie gorycze, które pobudzają do pracy soki żołądkowe i żółcie. To jeden z najlepszych sposobów na poprawę trawienia. Jest to również środek przeciwbakteryjny, a więc ma bardzo szerokie zastosowanie. Pomocniczo ziele może być również używane jako środek moczopędny.

W średniowieczu korzeń cykorii podróżnika był również stosowany jako lek na malarię i żółtaczkę. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że jedną z odmian tej rośliny hoduje się również po to, aby pozyskać z jej korzenia i liści pyszną kawę zbożową. Jest to możliwe, ponieważ przy prażeniu zawarta w korzeniu inulina przemienia się w związek o aromacie przypominającym kawę.

Góry i łąki
pexels.com
Reklama

Ziele cykorii zawiera w sobie hydroksykumaryny, antocyjany, flawonoidy oraz kwas walerianowy, dzięki czemu roślina ma również właściwości antyseptyczne. W składzie znajdują się również składniki mineralne, białka, cukry oraz sole mineralne, dzięki czemu dawniej roślinę stosowano jako pokarm dla zwierząt, a także ludzi.

To jednak nie wszystkie pozytywne aspekty stosowania cykorii podróżnik. Jest to bowiem również roślina, która wzmaga przemianę materii, a więc świetnie sprawdza się jako produkt wspomagający odchudzanie. Dodatkowo może również ograniczyć wchłanianie cholesterolu oraz czyści krew. Udowodniono, że jej regularne spożywanie ma działanie uspokajające na cały organizm.

Cykoria podróżnik błękitny może być również stosowana zewnętrznie. W takiej postaci przysłuży się do szybszego gojenia się ran. Może uspokoić skórę z trądzikiem, a także wysypką.

Reklama

Zastosowanie - cykoria podróżnik

Ziele cykorii podróżnika ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest źródłem inuliny, która jest naturalnym prebiotykiem. Przede wszystkim stanowi pokarm dla bakterii jelitowych, dzięki czemu poprawia się właśnie przemiana materii. Korzenie cykorii są idealnym zamiennikiem kawy, z kolei młode listki cykorii mogą stanowić rewelacyjny dodatek do każdej sałatki, z czego warto korzystać w szczególności latem.

Cykorię podróżnik powinny stosować m.in. osoby, które zmagają się ze zbyt wysokim cholesterolem. Ziele pomaga go obniżyć, a tym samym zapobiec miażdżycy czy innym chorobom układu krążenia. Jest to również dobry dodatek dla cukrzyków, ponieważ roślina nie tylko wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, ale również hamuje wzrost poziomu glukozy we krwi. Można ją w szczególności stosować w przypadku insulinooporności.

W medycynie ludowej odkryto również, że roślina uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacniając je. Jak widać powyżej, stosowanie ziela ma bardzo wiele pozytywnych właściwości.

Reklama

Odchudzanie z zielem cykorii

Ekstrakt z cykorii podróżnika jest często spotykanym składnikiem wielu różnorodnych suplementów odchudzających. Nic w tym dziwnego, ponieważ rzeczywiście roślina wykazuje działanie wspomagające ten proces. Poprawia trawienie oraz przyswajanie pokarmów, gdyż zawiera szereg substancji aktywnych, które są w tym pomocne. Reguluje, a także pobudza przemianę materii, a tym samym poprawia również metabolizm. Roślina przyczynia się do sprawniejszego i szybszego spalania tkanki tłuszczowej, a także rewelacyjnie oczyszcza organizm. Jeżeli zatem chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ten suplement może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Napar z ziół
pexels.com

Jak wygląda cykoria podróżnik i gdzie rośnie?

Reklama

Kwitnące ziele występuje tak naprawdę w całej Europie, w Azji oraz na Uralu. Powszechnie rośnie również w Polsce. Można ją znaleźć przede wszystkim w niższych partiach gór, na łąkach, pastwiskach, a także przy drogach. Ziele jest dość wysokie, ponieważ łodyga osiąga aż 120 cm, jest sztywna i dobrze rozgałęziona. Liści jest niewiele, za to znakiem charakterystycznym są szorstkie włoski. Na szczytach gałęzi lub w kątach liści znajdują się z kolei niebieskie kwiaty. Ziele rozsiewa się za pośrednictwem wiatru. Z kolei w jej wnętrzu, a przede wszystkim w korzeniu znajduje się mleczny sok.

Jak zrobić napar z cykorii podróżnika?

Jedną lub dwie łyżeczki wysuszonego ziela wystarczy zalać wrzącą wodą. Całość parz pod przykryciem przez około 15 minut. Gotowe!

Reklama
Autor - Klaudia Woźniak
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.pieszczynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama