Pranie ubrań
Canva.com

Czy da się usunąć pleśń z ubrań? Oto nasze sprawdzone triki!

Chyba każdemu z nas chociaż razy w życiu zapomniało się o wyciągnięciu mokrych ubrań z torby, np. po wizycie na basenie, czy siłowni. Wówczas na ubraniach może pojawić się pleśń. Co wtedy zrobić?
Reklama

Pleśń na ubraniach nie jest łatwa do usunięcia, ale na szczęście nie jest to niemożliwe. Plamy takie pojawiają się najczęściej, gdy zostawimy ubrania w wilgotnym miejscu. Czasem mogą się pojawić także wtedy, gdy wilgotną odzież po praniu włożymy do szafki.

Spirytus denaturowany na pleśń

To pierwszy sposób domowy na usunięcie pleśni. Świeże plamy wystarczy przetrzeć szmatką namoczoną w spirytusie. Gdy materiał wyschnie należy go przepłukać w zimnej wodzie. Taką operację musimy powtórzyć kilkukrotnie.

Środki wybielające na pleśń

Niestety, jeśli wypierzemy takie ubrania a wcześniej nie usuniemy plam, to na materiale powstaną żółte, rdzawe plamy.

Reklama

Może na to pomóc jedynie wybielacz. Wystarczy rozprowadzić środek z wodą w proporcji 1 łyżeczka na 0,5 l wody.

Maślanka albo serwatka

Pranie ubrań
Canva.com

Nie każdy wie, że jednym z domowych sposobów na pleśń jest użycie maślanki. Wystarczy, że namoczymy w niej ubrania na 12 godzin i po tym czasie przetrzemy plamy roztworem soli z amoniakiem. Po wszystkim pierzemy ubrania z detergentem.

Pleśń na zamszu

Jeśli brzydkie plamy pojawiły się na zamszu, to warto najpierw porządnie go wysuszyć - nawet przez kilka dni, a potem wyczyścić drucianą szczotką. Może do tego przydać się także gumowa szczotka lub pumeks. Na koniec pierzemy ubrania w gorącej wodzie z wybielaczem.

Ocet lub woda utleniona

Na zapleśniałe plamy skuteczny będzie jeszcze ocet oraz woda utleniona. Ocet wykładamy na zabrudzenia i namaczamy w wodzie przez godzinę. Plamę z pleśni możemy także namoczyć w wodzie utlenionej przez godzinę i później wyprać ubranie w maksymalnie najwyższej temperaturze.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama