domowe sposoby na zaparcia

Czy zaparcia mogą zagrażać życiu? Jeśli tak, jak to rozpoznać?

Zaparcia czasami dotykają każdego w takim czy innym czasie. Istnieje kilka objawów zaparć, na które należy zwrócić uwagę przy ustalaniu, czy występuje poważny problem, czy to tylko przejściowe. Skurcze brzucha to jeden z najbardziej oczywistych objawów. Brzuch może wystawać i być obrzmiały, a także możesz mieć problem ze wzdęciami. Może również wystąpić uczucie pełności i mniejszy apetyt.
Reklama

Nadmierna ilość gazów jest również wymownym znakiem.

Jeśli masz mniej wypróżnień niż zwykle, jest to również wczesna oznaka zaparć. Co zaskakujące, objawy grypy, takie jak nudności, zmęczenie i gorączka, mogą być również wynikiem zaparć. Stres emocjonalny i niepokój to zmiany nastroju, które mogą powodować zaparcia.

Niektóre objawy zaparcia świadczą o poważnym powikłaniu. Kiedy normalne ruchy okrężnicy nie dają rady wydalić stolca, nazywa się to zatrzymaniem kału.

Zatrzymanie kału bywa leczone za pomocą niewielkiej ilości połkniętego oleju mineralnego lub poprzez lewatywę. Lekarz może wtedy po prostu ręcznie usunąć zmiękczony stolec. Jasnoczerwone, krwawe smugi na stolcu są oznaką krwawienia z okolicy odbytu. Jest to oznaka hemoroidów spowodowanych wysiłkiem podczas wydalania twardego stolca.

Reklama

Okłady z lodu, ciepłe kąpiele w wannie i kremy mogą złagodzić problem.

Naprężenie może również spowodować wypchnięcie niewielkiej ilości wyściółki jelitowej z otworu odbytu. Ten stan zwany wypadnięciem odbytnicy często powoduje strach i zakłopotanie. Jednak wypadnięcie może się samoistnie skorygować, gdy ustaną zaparcia i wysiłek. Przewlekłe wypadanie może wymagać operacji w celu wzmocnienia lub naprawy wyściółki odbytu.

W większości przypadków objawy zaparcia są dolegliwością leczoną w domu, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jednak następujące objawy występujące wraz z zaparciami wskazują na stan zagrażający życiu:

  • Czarny, krwawy stolec
  • Utrata przytomności, zawroty głowy lub zmiany czujności
  • Gorączka wyższa niż 38 stopni Celsjusza.
  • Szybkie tętno
  • Duszność, świszczący oddech lub krztuszenie się
  • Sztywny brzuch
  • Żółte białka oczu i zabarwienie skóry.

Te objawy powinny być skonsultowane z lekarzem. Gdy jednak zaparcia występują i mijają co jakiś czas, bez innych symptomów, mogą wystarczyć zmiany w diecie, by całkowicie zlikwidować problem.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama