Zapalenie pęcherza
Canva.com

Masz zaparcia? To może być początek problemów

Stres, brak aktywności fizycznej, dieta obfitująca w cukry proste czy przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych - to wszystko może doprowadzić do problemów z zaparciami. Są to najczęstsze, ale niejedyne przyczyny tej przypadłości.
Reklama

A jako że nie ma w niej niczego przyjemnego, warto by było dowiedzieć się, jak nie dopuścić do jej powstania. Do nawracających zaparć często dochodzi u osób, które mają problemy z pewnymi chorobami i na coś się leczą. Zwłaszcza niedoczynność tarczycy może być przyczyną zatwardzenia.

Zaparcia a tarczyca

Tarczyca jest bowiem takim gruczołem, który wydziela liczne hormony odpowiadające za przemianę materii. Gdy dojdzie do ich niedoborów, przemiana materii spowalnia, a logicznym tego następstwem są zaparcia oraz przyrost masy ciała. Niedoczynność tarczycy należy leczyć. Można wspomóc się przy niej suplementacją jodu, który jest niezbędny do produkowania hormonów tarczycy, ale jednak takie "domowe" metody koniecznie trzeba połączyć z leczeniem farmakologicznym, by układ hormonalny powrócił do naturalnego dla siebie stanu.

Sposoby na zaparcia są też częściej wykorzystywane przez osoby starsze.

Reklama

Wraz z wiekiem cały organizm spowalnia i przy tym spowalnia też przemiana materii. Jeżeli do tego doda się jeszcze kiepską dietę, siedzący tryb życia i nieustanny stres, problemy ma się po prostu jak w banku. Na szczęście nie ma problemów nierozwiązywalnych. Zatwardzenia są akurat względnie prostym schorzeniem, ponieważ rzadko kiedy wysuwają konieczność sięgnięcia po leki i inne środki farmakologiczne. Większość osób jest w stanie poradzić sobie z nimi na własną rękę. Sposoby na zaparcia są przeróżne, a najlepsze w nich jest to, że zwykle bardzo dobrze działają.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama