Dziewczynka ma zdziwioną i ucieszoną minę.
Canva

Dlaczego kary i nagrody są bez sensu?

Chcesz jak najlepiej wychować swoje dzieci, zależy Ci na tym, żeby przestrzegały norm społecznych... A jednocześnie chcesz, żeby były po prostu szczęśliwe. Kiedy widzisz, że zwykła rozmowa nie daje rady, stosujesz kary i nagrody. I działają (na krótką metę). A może skupiasz się na samych nagrodach? Niestety one też nie są najlepszą metodą. Dlaczego? Przeczytaj!
Reklama

A Ty lubisz dostawać kary?

Tak, oczywiście, że dorosły to nie dziecko. Obowiązują go inne zasady, dzieci nie zawsze rozumieją, co trzeba zrobić, jak powinno się postąpić i co jest dla nich dobre. Problem w tym, że to, jak się je wychowuje, teraz wpływa na to, na kogo dziecko wyrośnie.

Jeśli teraz będą tkwić w takim schemacie, są spore szanse na to, że będą akceptować takie zachowania w przyszłości (nawet jeśli nie będą z nich zadowolone). To niestety nie działa tak, że teraz dziecko będzie grzeczne i posłuszne, a potem wyrośnie na przebojowego, niezależnego człowieka.

Ponadto kary, nie sprawiają, że dziecko rozumie swój błąd i stara się go nie popełniać, bo wie, że zrobiło coś złego. Uzyskuje się jedynie to, że dziecko stara się po prostu uniknąć kary (między innymi ukrywając swoje zachowanie).

Szczęśliwa dziewczynka w brudnej bluzie się uśmiecha.
Canva

Jak działają kary?

Reklama

Dzieci dowiadują się, że czegoś nie wolno robić. Nie uczą się jednak — dlaczego. Widzą, że trzeba robić w życiu to, czego inni od nich oczekują, bo inaczej, spotka ich kara. Nadal nie towarzyszy jednak temu refleksja, czemu tak się dzieje.

Dostosowują się więc w tym momencie do spełniania oczekiwań innych ludzi. Widzą, że będą z tego mieć jakieś korzyści, nadal nie towarzyszy temu jednak refleksja. Kara przesłania możliwość zrozumienia, dlaczego coś jest niewłaściwe.
Szczęśliwe dziecko raczkuje.
Canva

Dlaczego nagrody, to też niezbyt dobry pomysł?

z punktu widzenia psychologii kara i nagroda działają według tego samego mechanizmu - Katarzyna Mitschke, pedagożka
Nagroda może niestety stać się karą, jeśli jej zabraknie.
Reklama
Jeśli za dobre zachowanie dziecko ma obiecany prezent — to jeśli zachowa się niewłaściwie, nagrody nie dostanie. Czyli? Zostanie ukarany. Inna problem, polega na tym, że motywacja wewnętrzna dziecka zostaje przeniesiona na zewnętrzną. Dziecko nie robi czegoś, bo chce i sprawia mu to przyjemność. Nawet ulubione czynności, wykonuje, bo chce dostać nagrodę. W efekcie wiele rzeczy przestaje go cieszyć.
Reklama
Źródło: dziecisawazne.pl; "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały" J. A. King, J. Faber
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Bliskość z dzieckiem
Gdy dorastamy na nasze postrzeganie różnych spraw wpływa nie tylko rodzina i lokalne środowisko ale również doniesienia dotyczące najróżniejszych kwestii z całego świata. W momencie gdy na świat przychodzą nasze własne dzieci w wielu sprawach postępujemy najczęściej podobnie jak miało to miejsce w naszych domach. Jednak dookoła globu pojawiają się coraz nowsze propozycje, idee wychowania dzieci.
Dobrzy rodzice - nie krzycze, nie bije
Każdemu z rodziców może zdarzyć się krzyknąć na swoje dziecko. Fakt, że potem najczęściej pojawiają się wyrzuty sumienia i słowa przeprosin, tłumaczenie swojej złości. Epizody bicia, nie powinny się zdarzać, choć nadal można spotkać się z opinią, że jeśli dziecko bardzo narozrabia to od klapsa nic złego mu się nie stanie. Obecnie jednak dysponujemy w wychowaniu ogromną wiedzą zawartą w rozmaitych publikacjach oraz w Internecie. Psychologia jest nauką bardzo rozwiniętą i wspierając się nią możemy właściwie ukształtować charakter młodego człowieka.
10 sposobów na grzeczne dziecko
Twoja pociecha sprawia problemy i nie wiesz jak sobie z tym poradzić? A może w waszym domu dopiero rozpoczyna się proces wychowania malucha i chcecie podejść do tego odpowiedzialnie ? Są sposoby, które sprawią, że twoje dziecko będzie się dobrze zachowywać i będzie słuchać ciebie w każdej sytuacji. Chcesz wiedzieć jak tego dokonać? Przeczytaj nasz krótki poradnik i spróbuj zastosować metody w praktyce. Złe zachowanie u małego dziecka absolutnie nigdy nie jest jego winą i impulsywnego charakteru, więc powtarzanie mu tego z pewnością nie pomoże. Jeśli dziecko się nie słucha to wina najprawdopodobniej leży po stronie rodziców i ich niedostatecznej wiedzy. Sprawdź czy twoje postępowanie jest właściwe i co możesz poprawić aby osiągnąć lepszy efekt.
Reklama
Reklama
Reklama