Dziewczynka ma zdziwioną i ucieszoną minę.
Canva

Dlaczego kary i nagrody są bez sensu?

Chcesz jak najlepiej wychować swoje dzieci, zależy Ci na tym, żeby przestrzegały norm społecznych... A jednocześnie chcesz, żeby były po prostu szczęśliwe. Kiedy widzisz, że zwykła rozmowa nie daje rady, stosujesz kary i nagrody. I działają (na krótką metę). A może skupiasz się na samych nagrodach? Niestety one też nie są najlepszą metodą. Dlaczego? Przeczytaj!
Reklama

A Ty lubisz dostawać kary?

Tak, oczywiście, że dorosły to nie dziecko. Obowiązują go inne zasady, dzieci nie zawsze rozumieją, co trzeba zrobić, jak powinno się postąpić i co jest dla nich dobre. Problem w tym, że to, jak się je wychowuje, teraz wpływa na to, na kogo dziecko wyrośnie.

Jeśli teraz będą tkwić w takim schemacie, są spore szanse na to, że będą akceptować takie zachowania w przyszłości (nawet jeśli nie będą z nich zadowolone). To niestety nie działa tak, że teraz dziecko będzie grzeczne i posłuszne, a potem wyrośnie na przebojowego, niezależnego człowieka.

Ponadto kary, nie sprawiają, że dziecko rozumie swój błąd i stara się go nie popełniać, bo wie, że zrobiło coś złego. Uzyskuje się jedynie to, że dziecko stara się po prostu uniknąć kary (między innymi ukrywając swoje zachowanie).

Szczęśliwa dziewczynka w brudnej bluzie się uśmiecha.
Canva

Jak działają kary?

Reklama

Dzieci dowiadują się, że czegoś nie wolno robić. Nie uczą się jednak — dlaczego. Widzą, że trzeba robić w życiu to, czego inni od nich oczekują, bo inaczej, spotka ich kara. Nadal nie towarzyszy jednak temu refleksja, czemu tak się dzieje.

Dostosowują się więc w tym momencie do spełniania oczekiwań innych ludzi. Widzą, że będą z tego mieć jakieś korzyści, nadal nie towarzyszy temu jednak refleksja. Kara przesłania możliwość zrozumienia, dlaczego coś jest niewłaściwe.
Szczęśliwe dziecko raczkuje.
Canva

Dlaczego nagrody, to też niezbyt dobry pomysł?

z punktu widzenia psychologii kara i nagroda działają według tego samego mechanizmu - Katarzyna Mitschke, pedagożka
Nagroda może niestety stać się karą, jeśli jej zabraknie.
Reklama
Jeśli za dobre zachowanie dziecko ma obiecany prezent — to jeśli zachowa się niewłaściwie, nagrody nie dostanie. Czyli? Zostanie ukarany. Inna problem, polega na tym, że motywacja wewnętrzna dziecka zostaje przeniesiona na zewnętrzną. Dziecko nie robi czegoś, bo chce i sprawia mu to przyjemność. Nawet ulubione czynności, wykonuje, bo chce dostać nagrodę. W efekcie wiele rzeczy przestaje go cieszyć.
Reklama
Źródło: dziecisawazne.pl; "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały" J. A. King, J. Faber
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Mama i córka rozmawiająca na kanapie
Czy zdarza Ci się, że Twoje dzieci nie słuchają Cię, kiedy do nich mówisz? Czy czujesz frustrację, gdy Twoje prośby są ignorowane? Nie martw się, nie jesteś w tym samym! Wychowanie dzieci nie zawsze jest łatwe, ale istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc Ci nawiązać lepszą komunikację z dziećmi. W tym artykule przedstawiamy 8 sprawdzonych wskazówek, jak mówić, żeby dzieci nas słuchały.
Bliskość z dzieckiem
Gdy dorastamy na nasze postrzeganie różnych spraw wpływa nie tylko rodzina i lokalne środowisko ale również doniesienia dotyczące najróżniejszych kwestii z całego świata. W momencie gdy na świat przychodzą nasze własne dzieci w wielu sprawach postępujemy najczęściej podobnie jak miało to miejsce w naszych domach. Jednak dookoła globu pojawiają się coraz nowsze propozycje, idee wychowania dzieci.
Dobrzy rodzice - nie krzycze, nie bije
Każdemu z rodziców może zdarzyć się krzyknąć na swoje dziecko. Fakt, że potem najczęściej pojawiają się wyrzuty sumienia i słowa przeprosin, tłumaczenie swojej złości. Epizody bicia, nie powinny się zdarzać, choć nadal można spotkać się z opinią, że jeśli dziecko bardzo narozrabia to od klapsa nic złego mu się nie stanie. Obecnie jednak dysponujemy w wychowaniu ogromną wiedzą zawartą w rozmaitych publikacjach oraz w Internecie. Psychologia jest nauką bardzo rozwiniętą i wspierając się nią możemy właściwie ukształtować charakter młodego człowieka.
Reklama
Reklama
Reklama