mdłości w ciąży

Domowe sposoby na ciążowe mdłości. Gdy czujesz, że już dłużej nie dasz rady...

Nudności to jeden z najczęstszych skutków ubocznych ciąży. Występują w około 50% ciąż i zazwyczaj trwają przez około pierwsze trzy miesiące. Nudności mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, zmianami w diecie lub innymi czynnikami, takimi jak stres, niepokój lub infekcja. Mogą być również oznaką, że coś jest nie tak z Twoim dzieckiem, więc jeśli jesteś zaniepokojona tym faktem, natychmiast zasięgnij porady lekarza.
Reklama

Jedz mało i często

Aby zmniejszyć mdłości, jedz małe ilości jedzenia w ciągu dnia. Twój organizm potrzebuje energii, aby zachować zdrowie i zwalczyć wszelkie infekcje. Częstsze jedzenie pomoże Ci dostarczyć składników odżywczych, których Twoje dziecko potrzebuje do rozwoju.

Upewnij się również, że jedzenie, które spożywasz jest lekkostrawne, w przeciwnym razie może pogorszyć Twoje samopoczucie. Kilka wskazówek:

  • Jedz pokarmy o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości tłuszczu (pierś z kurczaka, ryby, fasola).
  • Jedz pokarmy bogate w żelazo (szpinak).
  • Jedz pokarmy bogate w wapń (jogurt).

Dużo odpoczywaj

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla zdrowia swojego i dziecka. Im mniej masz energii, tym bardziej prawdopodobne jest, że zachorujesz i przekażesz te zarazki swojemu rosnącemu dziecku. Potrzeba dużo energii, aby zachować zdrowie podczas ciąży, co oznacza, że właściwy odpoczynek jest kluczowy zarówno dla matki, jak i dziecka!

Reklama

Dobrze wypoczęta pomaga również utrzymać stres na niskim poziomie, dzięki czemu wszystkie aspekty życia rodzinnego (w tym codzienne czynności) przebiegają bezproblemowo pomimo zmian spowodowanych obecnością dzieci przez cały dzień.

Pij herbatę imbirową lub malinową

Herbata imbirowa to świetny sposób na łagodzenie nudności. Imbir zawiera gingerol, związek, który zmniejsza skutki nudności i wymiotów. Możesz gotować świeży korzeń imbiru przez około 15 minut i pić go prosto lub dodać trochę miodu dla słodyczy.

Herbata malinowa jest również znana jako pomocna w łagodzeniu objawów porannej choroby, ale należy pamiętać, że herbata z liści malin nie jest dokładnie tym samym, co herbata malinowa! Liść maliny jest tradycyjnie stosowany jako środek ziołowy w czasie ciąży, ponieważ może pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu porodowi, podczas gdy zwykłe herbaty malinowe są zwykle słodzone dodatkiem cukru i mogą nie być odpowiednie w czasie ciąży ze względu na ich wysoką wartość kaloryczną.

Reklama
Wąchaj cytryny lub limonki

Owoce cytrusowe zawierają mnóstwo witaminy C i innych składników odżywczych, które mogą pomóc w mdłościach. Jedz świeże owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty i mandarynki. Owoce cytrusowe mają również dużo przeciwutleniaczy i kwasu cytrynowego, które mogą pomóc zmniejszyć objawy.

Uwaga: Nie powinieneś jeść tych surowych, jeśli jesteś w ciąży, ponieważ mogą one wywołać reakcję alergiczną lub sprawić, że twój żołądek będzie rozstrojony (jeśli jesteś wrażliwa).

Jedz pokarmy o wysokiej zawartości białka i niezbyt wysokiej zawartości tłuszczu.

Batony białkowe
Canva.com
Reklama

Białko jest dobre dla dziecka, więc najlepiej jest jeść trochę białka z każdym posiłkiem. Białko pomaga mięśniom i tkankom rosnąć, gdy jesteś w ciąży, co może być ważne, ponieważ twoje ciało musi nadążyć za potrzebami rosnącego dziecka. Jeśli czujesz się źle z powodu porannej choroby lub mdłości związanych z ciążą, jedzenie mniejszych posiłków może pomóc kontrolować objawy. Mniejsze posiłki mogą również pomóc w zapobieganiu przyrostowi wagi podczas ciąży. Pamiętaj, aby włączyć do swojej diety chude mięso, takie jak pierś z kurczaka lub indyka, ryby (np. tuńczyk), jajka (lub ich zamienniki), fasolę i rośliny strączkowe (np. ciecierzycę), orzechy i nasiona, takie jak migdały lub orzechy włoskie, przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Zwolnij i unikaj silnych zapachów, jeśli sprawiają, że czujesz się chory lub niekomfortowo

Reklama

Z reguły należy unikać silnych zapachów, smaków, dźwięków i świateł, jeśli sprawiają, że czujesz się źle lub niekomfortowo. Możesz również spróbować unikać silnych ruchów i osób (na przykład, jeśli ruchy Twojego partnera powodują intensywne mdłości), a także silnych emocji (na przykład, jeśli myśl o rozmowie z kimś bardzo zdenerwowanym sprawia, że masz ochotę zwymiotować). Jeśli zmagasz się z nudnościami w czasie ciąży, wypróbuj te domowe sposoby, aby sprawdzić, czy pomagają. Nie zapomnij skontaktować się z lekarzem, jeśli uważasz, że objawy się nasilają lub trwają dłużej niż zwykle.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama