Ćma na bukszpanie
Canva.com

Domowy oprysk na ćmy bukszpanowe. Tak pozbędziesz się tych "żarłoków"

Ćma bukszpanowa to jeden z największych wrogów tego pięknego, zimozielonego krzewu. Dorosłe motyle są stosunkowo niewinne, ale to ich gąsienice mogą w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć bukszpany w naszym ogrodzie.
Reklama

Jednym z najprostszych i najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z ćmą bukszpanową jest stosowanie domowej mieszanki, która składa się z mydła i wody. Mydło działa na gąsienice odstraszająco, a jednocześnie jest bezpieczne dla roślin i środowiska.

Jak zrobić oprysk na ćmy?

Rozpuść 2 łyżki płynu do mycia naczyń w 1 litrze wody. Wstrząśnij mieszaniną, aż stanie się lekko pienista. Następnie, za pomocą spryskiwacza, dokładnie spryskaj krzewy bukszpanu, skupiając się na dolnej stronie liści, gdzie gąsienice najczęściej składają jaja. Procedurę powtarzaj co kilka dni, aż zauważysz, że populacja gąsienic znacznie się zmniejszyła.

Pamiętaj, żeby spryskiwać rośliny wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy słońce nie jest już tak intensywne. Bezpośrednie nasłonecznienie może spowodować, że mydlana woda szybko odparuje, co zmniejszy jej skuteczność.

Co zrobić, aby pozbyć się szkodników z ogrodu?

  • Regularne sprawdzanie roślin pozwoli nam szybko zauważyć pierwsze oznaki zarazy.
  • Feromony są naturalnymi substancjami, które motyle używają do przyciągania partnerów. Możemy je wykorzystać, aby zwabić i złapać dorosłe ćmy, zanim zdołają złożyć jaja.
  • Środki biologiczne do zwalczania ćmy bukszpanowej są bezpieczne dla innych organizmów i środowiska. Przykładem jest Bacillus thuringiensis, naturalna bakteria, która jest śmiertelna dla wielu gatunków gąsienic.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama