Kobieta myje szyby w oknie z białymi framugami
Canva.com

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien

Jedni uwielbiają myć okna, inni tego nienawidzą, ale niestety o czystość szyb musimy zadbać. Do mycia okien najczęściej używamy produktów ze sklepu, zawierających wiele substancji chemicznych, które mogą nas uczulać. Czy jesteśmy skazani na kontakt z agresywną chemią? Okazuje się, że z powodzeniem możemy przygotować domowy płyn do mycia okien ze składników, które mamy we własnej kuchni.
Reklama

Domowy płyn do mycia szyb — przepis

Czyste, lśniące szyby w oknach to efekt, który chce osiągnąć wiele pań domu. Najczęściej w takiej sytuacji sięgamy po sklepowe preparaty, które już na etykietach gwarantują nam połysk i blask. Często jednak zdarza się, że takie produkty zawierają dużo substancji chemicznych, które mogą nas uczulać i podrażniać oczy lub drogi oddechowe. Czy można przygotować skuteczny płyn do mycia szyb ze składników, które nie będą nam szkodzić? Oczywiście, oto przepis na domowy płyn do mycia okien.

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien

Domowy płyn do mycia szyb możemy przygotować we własnej kuchni. Podstawowym składnikiem preparatu jest zwykły ocet. Łączymy go z wodą w proporcji 1:1 i taką mieszanką myjemy szyby. Ocet skutecznie usuwa tłuste zabrudzenia, a dodatkowo nadaje szybom piękny połysk.

Jeżeli przeszkadza nam charakterystyczny zapach octu, możemy ten składnik zastąpić sokiem cytrynowym lub kwaskiem cytrynowym. Płyn do szyb z dodatkiem cytryny jest równie skuteczny, a dodatkowo ładnie pachnie.

Do mycia szczególnie brudnych szyb polecamy domowy płyn w wersji turbo, z dodatkiem alkoholu. W tym przepisie mieszamy 100 ml spirytusu, 100 ml wody i 1 łyżeczka octu. Takim płynem umyjemy nawet najbardziej zabrudzone szyby.

Reklama
Ocet i cytryna - składniki potrzebne do przygotowania domowego płynu do mycia szyb
Canva.com

Jak myć okna bez sklepowej chemii?

Efektywne mycie okien bez zbędnych środków chemicznych jest całkiem proste, wystarczy tylko zaopatrzyć się w kilka produktów spożywczych, szare mydło oraz gąbkę, szczoteczkę i szmatkę z delikatnej bawełny lub stare gazety. Musimy także przestrzegać kolejności wykonywanych czynności.

Mycie okien krok po kroku

  1. Za pomocą szczotki i gąbki oczyszczamy z kurzu i zabrudzeń karnisze i ramy okna.

  2. Framugi myjemy ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła lub sody oczyszczonej (można zastąpić ją proszkiem do pieczenia). 

  3. Szyby myjemy gorącą wodą z dodatkiem domowego płynu do mycia okien.

  4. Wymyte szyby dokładnie wycieramy, a następnie polerujemy delikatną bawełną, ręcznikiem papierowym lub gazetami. 

Kiedy myć okna, aby uniknąć smug

Aby nasze okna lśniły i po myciu nie było smug na szybach, sprzątanie najlepiej zaplanować na pochmurny dzień, bez upału. Mocne słońce zbyt szybko osusza szyby i w efekcie mogą powstawać plamy i zacieki. Dlatego latem najlepiej okna myć rano, zanim temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza. Niewskazane jest także mycie szyb w czasie silnego mrozu.  

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama