Przypalony garnek można wyczyścić domowym sposobem
Canva.com

Użyj tego produktu ze spiżarki, a przypalony garnek będzie jak nowy

Przypalony garnek to zmora wielu pań domu. Czarne zabrudzenia wewnątrz naczynia często trudno jest usunąć i do tego celu wykorzystujemy agresywne środki chemiczne. Ale okazuje się, że w każdej domowej kuchni jest produkt, dzięki któremu pozbędziemy się spalenizny z garnka. Poznaj nasz sprytny patent.
Reklama

Przypalony garnek — codzienny problem w kuchni

Każdemu, choć raz zdarzyło się przypalić garnek w czasie gotowania. Zbyt mocny ogień, za wysoka temperatura gotowania, chwila nieuwagi i niedopilnowanie czasu i we wnętrzu naczynia pojawia się warstwa zwęglonej potrawy, którą przeważnie trudno jest usunąć. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po drapak lub chemię ze sklepu. 

Niestety usuwanie przypalonych resztek za pomocą drucianych czyścików często niszczy powierzchnię garnka, która staje się porowata i sprzyja powstawaniu kolejnych przypaleń.

Sklepowe środki czyszczące zawierają wiele substancji, które mogą powodować uczulenia i drażnić skórę rąk i śluzówkę dróg oddechowych. Poza tym wielu z nas unika wprowadzania dodatkowej chemii do środowiska. 

Reklama

Czy istnieją domowe sposoby pozbycia się spalenizny z naczyń kuchennych? Oczywiście, oto najlepsze z nich!

Jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami

Delikatne przypalenie zwykle udaje się zlikwidować dzięki namaczaniu go w roztworze sody oczyszczonej lub naturalnego kwasu. Tu najlepiej zastosować ocet lub sok z cytryny wymieszane z wodą.  Pomocne może także okazać się namoczenie garnka w wodzie z płynem do mycia naczyń i zagotowanie roztworu.

Jak wymyć przypalony garnek - kobieta myje rondel płynem pod bieżącą wodą
Canva.com

Gdy przypalona warstwa jest grubsza, wówczas możemy wlać do garnka zwykły ocet lub sok cytrynowy z wodą i gotować roztwór przez kilka minut. Trzeba jednak pamiętać, że działanie kwasu może zmatowić powierzchnię garnków emaliowanych

Czasami zdarza się jednak, że czarna warstwa spalenizny jest naprawdę gruba i wyżej wymienione metody nie są skuteczne.

Reklama

Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na środki chemiczne? Nie, mamy pod ręką cudowny produkt, czyli zwykły ryż

Czyszczenie garnków ryżem 

Bohaterem domu i czyszczenia przypalonych garnków jest poczciwy, biały ryż. Ten sposób może wydawać się dziwny, ale jest naprawdę skuteczny

Aby wyczyścić bardzo przypalony garnek, wsypujemy do wnętrza ok. ½ szklanki białego ryżu, zalewamy 2 szklankami wody i zaczynamy gotować. Ryż gotujemy tak długo, aż zamieni się w kleik i zacznie przywierać do dna garnka. Teraz za pomocą drewnianej łyżki usuwamy spaleniznę, do której przywarła masa ryżowa. W razie potrzeby uzupełniamy wodę. Cały proces czyszczenia trwa kilkadziesiąt minut, ale efekty są naprawdę widoczne.

Gotowanie ryżu - sposób na usunięcie spalenizny z garnka
Canva.com

Czyszczenie garnków ryżem nie uszkadza powierzchni emaliowanych, jest delikatne dla garnków i nie zawiera żadnych środków żrących — nawet naturalnego kwasu cytrynowego.

Dlatego jeżeli będziesz mieć problem z przypalonym garnkiem, po prostu ugotuj w nim kleik ryżowy. Pamiętaj jednak, że po skończonym gotowaniu ryż nie będzie nadawał się do jedzenia.  

Reklama
Źródło: poradzimy24.pl
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama