Użyj tego produktu ze spiżarki, a przypalony garnek będzie jak nowy
Do przeczytania w ok. 2 min.
Przypalony garnek — codzienny problem w kuchni
Każdemu, choć raz zdarzyło się przypalić garnek w czasie gotowania. Zbyt mocny ogień, za wysoka temperatura gotowania, chwila nieuwagi i niedopilnowanie czasu i we wnętrzu naczynia pojawia się warstwa zwęglonej potrawy, którą przeważnie trudno jest usunąć. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po drapak lub chemię ze sklepu.
Niestety usuwanie przypalonych resztek za pomocą drucianych czyścików często niszczy powierzchnię garnka, która staje się porowata i sprzyja powstawaniu kolejnych przypaleń.
Sklepowe środki czyszczące zawierają wiele substancji, które mogą powodować uczulenia i drażnić skórę rąk i śluzówkę dróg oddechowych. Poza tym wielu z nas unika wprowadzania dodatkowej chemii do środowiska.
Czy istnieją domowe sposoby pozbycia się spalenizny z naczyń kuchennych? Oczywiście, oto najlepsze z nich!
Jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami
Delikatne przypalenie zwykle udaje się zlikwidować dzięki namaczaniu go w roztworze sody oczyszczonej lub naturalnego kwasu. Tu najlepiej zastosować ocet lub sok z cytryny wymieszane z wodą. Pomocne może także okazać się namoczenie garnka w wodzie z płynem do mycia naczyń i zagotowanie roztworu.
Gdy przypalona warstwa jest grubsza, wówczas możemy wlać do garnka zwykły ocet lub sok cytrynowy z wodą i gotować roztwór przez kilka minut. Trzeba jednak pamiętać, że działanie kwasu może zmatowić powierzchnię garnków emaliowanych!
Czasami zdarza się jednak, że czarna warstwa spalenizny jest naprawdę gruba i wyżej wymienione metody nie są skuteczne.
Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na środki chemiczne? Nie, mamy pod ręką cudowny produkt, czyli zwykły ryż!
Czyszczenie garnków ryżem
Bohaterem domu i czyszczenia przypalonych garnków jest poczciwy, biały ryż. Ten sposób może wydawać się dziwny, ale jest naprawdę skuteczny!
Aby wyczyścić bardzo przypalony garnek, wsypujemy do wnętrza ok. ½ szklanki białego ryżu, zalewamy 2 szklankami wody i zaczynamy gotować. Ryż gotujemy tak długo, aż zamieni się w kleik i zacznie przywierać do dna garnka. Teraz za pomocą drewnianej łyżki usuwamy spaleniznę, do której przywarła masa ryżowa. W razie potrzeby uzupełniamy wodę. Cały proces czyszczenia trwa kilkadziesiąt minut, ale efekty są naprawdę widoczne.
Czyszczenie garnków ryżem nie uszkadza powierzchni emaliowanych, jest delikatne dla garnków i nie zawiera żadnych środków żrących — nawet naturalnego kwasu cytrynowego.
Dlatego jeżeli będziesz mieć problem z przypalonym garnkiem, po prostu ugotuj w nim kleik ryżowy. Pamiętaj jednak, że po skończonym gotowaniu ryż nie będzie nadawał się do jedzenia.