Dzień Ziemi
Canva.com

Dzień Ziemi. Te 10 wskazówek pozwoli Ci zadbać o środowisko i być #eko

22 kwietnia od wielu lat kojarzy się miłośnikom ekologii, zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko ze sprzątaniem Ziemi. Nic dziwnego, bowiem dziś obchodzimy Dzień Ziemi - to święto jest manifestacją idei troski o planetę bez podziału na narodowości, wyznanie, zawód, czy kolor skóry. Na całym świecie organizowane są protesty ekologiczne, pikiety, a w szkołach - akademie proekologiczne.
Reklama

Święto planety ziemi to doskonała okazja, by przez chwilę zastanowić się, czy na pewno robimy wszystko, aby zadbać o nasze środowisko. Warto również podzielić się wiedzą z najmłodszymi i przekazać im kilka rad, jak w domu dbać o ekologię.

Troska o środowisko to nasz obowiązek

Dzień Ziemi
Canva.com

Pierwszą zasadą, którą powinniśmy wdrożyć w naszym codziennie użytkowaniu dóbr jest ograniczenie zużycia prądu. Zmniejszenie zużycia poprawi stan domowego budżetu i wpłynie korzystnie na obniżenie emisji tlenków węgla. Działania, które mogą pomóc to: zmiana żarówek na energooszczędne, utrzymywanie umiarkowanej temperatury w domu, czy zamontowanie listw zasilających.

Reklama

Równie ważne jest oszczędzanie wody oraz ograniczanie spożywania mięsa w codziennej diecie. Aby zmniejszyć ilość zużywanej wody możemy wybrać prysznic zamiast wanny, zbierać deszczówkę do podlewania kwiatów oraz korzystać tylko z pralki, gdy mamy pełny stan brudnych ubrań. Zmniejszenie ilości spożywanego mięsa wiąże się z przejściem na dietę wegetariańską oraz wegańską.

Kolejne wskazówki, które warto zastosować to oczywiście życie w stylu zero waste.

Reklama

Ta filozofia wiąże się między innymi z niemarnowaniem jedzenia oraz kupowaniem ubrań w second-handach. Ważne jest także, abyśmy nie kupowali plastikowych reklamówek, a raczej korzystali z toreb wielokrotnego użytku. Warto także dać drugie życie starym meblom. Z łatwością je odrestaurujemy za pomocą farby lub okleiny. W domu możemy stosować także ekologiczne środki czystości, takie jak: ocet, sól, kwasek cytrynowy, sok z cytryny, czy soda oczyszczona.

Wspólnie zadbajmy o to co nasze

Dzień Ziemi
Canva.com
Reklama

Ekolodzy nawołują cały czas do segregowania śmieci. Aktualnie segregacja jest przede wszystkim wymogiem prawnym w miastach oraz na wsiach. Recykling sprawia, że zużyte surowce zyskują drugie życie. Coraz częściej pojawiają się także prośby, aby zacząć korzystać z e-booków lub bogatej oferty miejskich bibliotek. Nie tylko niższa cena przemawia do fanów książek, ale także troska o drzewa. W codziennej egzystencji bardzo ważne jest planowanie zakupów, dzięki temu unikniemy nadwyżek.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama