emerytka z kwiatami
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Emeryci dostaną więcej pieniędzy. Rząd zapewni jesień życia seniorom?

Przejdź do galerii zdjęć
Sejm podjął ważną decyzję. Już z całą pewnością można powiedzieć, że w przyszłym roku seniorzy dostaną rekordową podwyżkę, która wyniesienie co najmniej 250 zł lub 13,8 proc. Minimalna kwota świadczenia emerytalnego wzrośnie więc do 1588,44 zł. Stosowne przepisy zostały w czwartek uchwalone przez Sejm.
Reklama

Waloryzacja emerytur

Zgodnie z przyjętą w czwartek przez Sejm ustawą emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł lub o 13,8 proc. Warto zauważyć, że za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych opowiedziało się aż 444 posłów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. To oznacza, że ustawa wchodzi w życie i zacznie obowiązywać od marca 2023 roku, gdy na konta osób pobierających emeryturę, trafi wyższe świadczenie.

W 2023 r. rząd przewiduje kwotowo-procentową waloryzację emerytur i rent, z gwarantowaną kwotą podwyżki minimum 250 zł. Prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 113,8 proc., a rzeczywisty wskaźnik będzie znany w pierwszej połowie lutego 2023 roku - podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na Twitterze.
pieniądze położone na ręce starszej osoby
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Ile wyniesie najniższa emerytura?

Zgodnie z przyjętą ustawą najniższa emerytura wyniesie 1588,44 zł. Podwyższona zostanie także najniższa renta wypłacana z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (też 1588,44 zł) oraz z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wyniesie 1191,33 zł.

Reklama

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w "Sygnałach Dnia" zapowiedziała ponadto, że w 2023 roku rząd wypłaci seniorom zarówno 13. jak i 14. emeryturę, aby "zapewnić godną i spokojną jesień życia seniorom".

Zarówno 13. jak i 14. emerytura powinna trafić na konta emerytów w podobnym czasie jak w 2022 roku. 13. emerytura zostanie więc wypłacona w kwietniu, a 14. emerytura w terminie sierpień/wrzesień.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: jak przyciągnąć pieniądze
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama