Senior podający rękę lekarzowi
zdjęcie ilustracyjne Pexels

Lekarz dla seniora. Czym zajmuje się geriatra?

Geriatra to lekarz, który zajmuje się problemami zdrowotnymi osób po 60 roku życia, które borykają się z co najmniej kilkoma chorobami. Geriatra powinien zidentyfikować główne problemy seniora oraz dobrać odpowiednie leki i sposób postępować, tak żeby komfort pacjenta znacząco się polepszył.
Reklama

Kim jest geriatra?

Geriatra jest lekarzem, który powinien łączyć różne specjalizacje i znać się na większości chorób, na które zapadają osoby starsze. Lekarze geriatrzy starają się patrzeć na pacjenta całościowo, nie skupiając się tylko na jednej, konkretnej chorobie.

Lekarze geriatrzy koncentrują się także na lekach przyjmowanych przez pacjenta i sprawdzają, czy medykamenty przepisane przez różnych lekarzy nie mają na siebie niewłaściwego wpływu.

Wraz z wydłużającą się długością życia człowieka oraz coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem prognozuje się, że geriatra może być jednym z "lekarzy przyszłości".

Reklama

Tymczasem okazuje się, że w krajach Unii Europejskiej liczba geriatrów przypadająca na milion mieszkańców wynosi od 16 do 50, w Polsce - 12,8. To oznacza, że liczba geriatrów w Polsce i Europie już jest zbyt mała.

Lekarz geriatra przeprowadza całościową ocenę geriatryczną (COG). Badanie pozwala ustalić priorytety w leczeniu i rehabilitacji oraz opiece, sprawdzając: poziom widzenia, stan skóry, stany bólowe, poczucie samotności oraz wyniki badań diagnostycznych.

dwie trzymające się ręce
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Na co chorują seniorzy?

Wraz z wiekiem zwiększa się ilość chorób, z którymi borykają się seniorzy.

Reklama

Niestety, bardzo często pojawia się wielochorobowość.

Najczęściej stwierdzane choroby lub problemy pacjentów geriatrycznych to: nadciśnienie tętnicze (60 proc.), depresja (52 proc.), nietrzymanie moczu (48 proc.), upadki (41 proc.), otępienie (35 proc.), cukrzyca (31 proc.), niewydolność serca (27 proc.), choroba wrzodowa (22 proc.), niedożywienie białkowo energetyczne (20 proc.). - podaje portal Polityka Zdrowotna, powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli.

Wśród diagnozowanych chorób, zauważa się również majaczenie (19 proc.), zespoły jatrogenne (17 proc.), przewlekłą chorobę nerek (17 proc.), chorobę Parkinsona (16 proc.) i nowotwory (9 proc.)

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama