Fotel-kokon. Stylowy mebel do domu, na taras i do ogrodu
Do przeczytania w ok. 2 min.
Co to jest fotel kokon?
Fotel kokon to zabudowany mebel o wysokich ściankach i zaokrąglonym oparciu. Za jego pomysłodawcę uważa się Arne Jacobsena, duńskiego projektanta, który w latach 50. stworzył Egg Chair – głęboki fotel będący elementem wyposażenia hotelu SAS Royal w Kopenhadze.
Niemal równolegle fotel o podobnym kształcie stworzyli Nanna i Jorgen Ditzel. Najbardziej futurystyczną wersję fotela kokona przygotował projektant Eero Aarnio – był to lśniący model w czerwieni i bieli osadzony na niewielkiej nóżce.
Fotel kokon. Rodzaje
W czasie swoje długiej historii fotel kokon przechodził różne przemiany. Obecnie dostępnych jest wiele modeli tego niezwykłego mebla, różniących się od siebie konstrukcją, materiałem wykonania i kształtem. W sklepach meblarskich znajdziesz:
- fotele kokony wiszące – zawieszone na specjalnym stelażu z podstawką lub na suficie;
- fotele kokony stojące – meble na nóżkach, wyposażone w głębokie siedziska i wysokie ścianki;
- fotele kokony rattanowe – ażurowe, skonstruowane z malowniczej plecionki;
- fotele kokony technorattanowe – wykonane z imitacji rattanu, cechującej się dużą odpornością; fotele rekomendowane do ogrodu i na taras;
- fotele kokony w kształcie jajka – owalne;
- fotele kokony w kształcie łzy – wydłużone, z lekko spiczastym szczytem;
- fotele kokony w kształcie banana – dość obszerne, o mocno wydłużonym kształcie.
Gdzie sprawdzi się fotel kokon?
Fotele kokony sprawdzą się w każdym pomieszczeniu oraz, oczywiście, na dworze. Najczęściej wprowadza się je jako element aranżacji salonu lub sypialni, ale coraz częściej można je znaleźć również w pokojach dzieci i nastolatków.
Te przytulne fotele zdadzą też egzamin na tarasie, werandzie oraz w ogrodzie.
Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, fotele kokony szczególnie popularne są w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho. Swobodny charakter tego stylu idealnie koresponduje z plecionymi kokonami. Tego typu meble można również wprowadzić do wnętrz w stylu scandi, japandi, eklektycznych, a nawet nowoczesnych, industrialnych czy minimalistycznych – najważniejsze to dobrać fotel w odpowiednim kolorze i o właściwej formie.