Zakaz grillowania
Canva.com

Gdzie obowiązuje zakaz grillowania? Sprawdź, żeby nie dostać mandatu w weekend

Majowe grillowanie to już niewątpliwie tradycja w Polsce. Soczyste karkówki, skrzydełka i kiełbaski z grilla kuszą smakiem i aromatem, a możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu z najbliższymi traktowana jest niczym święto.
Reklama

Warto jednak wiedzieć, zanim zaplanujemy grilla na zewnątrz, gdzie obowiązuje zakaz grillowania. To ważne, bo w wielu miejscach możemy dostać ogromny mandat.

W lesie, na balkonie, a może w ogrodzie?

Zakaz grillowania
Canva.com

Jeśli planujecie grillowanie w otoczeniu natury, to trzeba pamiętać, że zgodnie z kodeksem nie można rozpalać ognia w odległości 100 metrów od granicy lasu. Ognisko możemy zorganizować tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W niedozwolonych możemy zapłacić karę od 20 zł do nawet 5000 zł.

Reklama

Bezpiecznie i legalnie możemy grillować w swoim ogrodzie, na podwórku, tarasie, w ogródki działkowym. Pamiętajmy o tym, aby zabezpieczyć przestrzeń w pobliżu rusztu lub ogniska. Grillowanie na balkonie jest bardziej skomplikowane, bowiem polskie prawo nie zakazuje wprost grillowania, ale ustawy wspólnot mieszkaniowych ograniczają taką możliwość. Jest to oczywiście związane z zagrożeniem pożarowym. Aktualnie za grill na balkonie możemy zapłacić nawet 500 złotych mandatu.

Majowy weekend nad jeziorem, w parku lub na plaży a grill

Zakaz grillowania
Canva.com
Reklama

Grillowanie w plenerze, na świeżym powietrzu, np. nad jeziorem, w parku, na plaży jest bardzo dobrym pomysłem. Pamiętajmy jednak, że najlepiej to robić w wyznaczonych do tego wiatach grillowych. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, jak i innych - pieszych, rowerzystów. Pamiętajmy także, że pozwolenie na grillowanie w danym miejscu nie wiąże się ze zgodą na spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym wiąże się z mandatem wynoszącym 50 zł. Grzywnę w formie mandatu należy opłacić w ciągu 7 dni.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama