Sylwetka lekarki w kitlu ze stetoskopem trzymającej złączone dłonie na wysokości podbrzusza
Materiał partnera

Higiena intymna – co powinnaś o niej wiedzieć?

Chociaż większość kobiet rozumie, jak ważna jest higiena intymna, wiele z nich nie wie, jak dbać o miejsca intymne. Jakie płyny do higieny intymnej wybrać, jak często należy myć miejsca intymne i jakie codzienne nawyki pozwolą zachować zdrowie okolic intymnych? Przeczytaj poniższy artykuł!
Reklama

Swędzenie, pieczenie i nieprzyjemny zapach śluzu z miejsc intymnych to codzienność wielu kobiet. Ich przyczyny mogą być różne – od przyjmowania antybiotyku (ten niekiedy może wywołać grzybicę pochwy), niewłaściwy sposób mycia okolic intymnych (zbyt rzadko, zbyt często, nieodpowiednimi preparatami), brak odpowiedniej pielęgnacji przed i po stosunku. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby zminimalizować nawracanie infekcji intymnych.

Właściwy płyn do higieny intymnej

Różnorodność preparatów takich jak płyn do higieny intymnej może przyprawić o zawrót głowy. Jak kupić kosmetyk, który spełni swoją funkcję? Najważniejsza w tym przypadku jest wiedza na temat naturalnego pH pochwy. U przeciętnej kobiety prawidłowe pH pochwy wynosi od 3,6 do 4,5 i ma kwaśny odczyn.

Reklama

Dzięki takiemu pH miejsca intymne w naturalny sposób „bronią się” przed drobnoustrojami. Zarówno pH pochwy jak i mikrobiot (czyli tzw. naturalna flora bakteryjna) zmieniają się w różnych okresach życia kobiety: w okresie menopauzy, podczas menstruacji, w ciąży. Kupując płyn do higieny intymnej warto kierować się wskazaniami producenta, dla jakiej grupy kobiet jest przeznaczony. Składnikami korzystnymi dla pH miejsc intymnych są surfaktanty amfoteryczne, np. Cocamidopropyl Betaine, a także kwas mlekowy (lactic acid). Im mniej substancji zapachowych, tym lepiej.

Pielęgnacja miejsc intymnych przed i po stosunku

Podstawą higieny przy aktywnym życiu seksualnym jest mycie miejsc intymnych przed i po stosunku.

Reklama

Z kolei podczas stosunku seksualnego warto stosować żele intymne, które zapobiegają obtarciom podczas miłosnych uniesień i tym samym niwelują ryzyko wystąpienia infekcji. W aptekach https://aptekamedkon.pl/ znajdziesz znajdziesz żele intymne z probiotykiem, które dodatkowo dbają o zrównoważenie pH pochwy.

Przeczytaj również: jakie są efekty stosowania probiotyków?

Na co zwrócić uwagę przy codziennej higienie miejsc intymnych?

Okolice intymne powinno się myć codziennie, jednak nie częściej niż dwa razy dziennie. Wyjątek stanowią upały i okres menstruacji, kiedy można podmywać okolice intymne nawet kilka razy dziennie. W innych okolicznościach zbyt częste podmywanie się (np. po każdym oddaniu moczu) może zaszkodzić zdrowiu.

Reklama

Co jeszcze? Nie stosuj do kąpieli zbyt gorącej wody – optymalna temperatura to 36⁰C. Podcieraj się w kierunku od pochwy do odbytu, aby uniknąć przeniesienia bakterii.

Co ważne, zwracaj uwagę na materiał, z którego wykonana jest bielizna. Sztuczne tkaniny jak akryl i poliester w kontakcie z okolicami intymnymi zwiększają ryzyko powstania infekcji. Z kolei wkładki higieniczne stosuj tylko w dni płodne, kiedy ilość wydzielanego śluzu jest większa niż zwykle. Noszenie wkładek higienicznych każdego dnia podrażnia okolice intymne i ogranicza cyrkulację powietrza, co może przyczynić się do rozwoju bakterii.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama