Radośnie uśmiechnięte niemowlę w czystej zadbanej pościeli dla niemowlaka
Materiał partnera

Jak dbać o pościel dla niemowlaka – praktyczne wskazówki

Niemowlę spędza w łóżeczku znaczącą większość doby. Trzeba zatem zapewnić mu optymalne warunki, by mogło się bezpiecznie i zdrowo rozwijać oraz przyjemnie wypoczywać. Do tego przydaje się odpowiednia pościel, dobrana jak najlepiej do potrzeb małego użytkownika. Jak dbać o taką pościel? O czym trzeba pamiętać, dobierając akcesoria do łóżeczka dla malucha? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.
Reklama

Pościel w łóżeczku dziecięcym – niezbędne elementy

Co w ogóle powinno trafić do dziecięcego łóżeczka? Zestaw pościeli różni się od zestawów dla starszaków i dorosłych. W miejscu wypoczynku niemowlęcia podstawą jest oczywiście dobrze dobrany materacyk. Nie może być on zbyt miękki, gdyż musi stanowić solidne podparcie dla ciała, ani za twardy, gdyż stałby się niewygodny dla małego użytkownika.

Poza materacykiem w łóżeczku stosuje się coś do przykrycia. Bywa to najczęściej kocyk lub kołderka. Zamiast nich niektórzy stosują rożki – otulają maluch za wszystkich stron, przez co zapewniają ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

U najmłodszych dzieci należy zrezygnować z klasycznych poduszek. Mogą one utrudniać obracanie główki, prowadzić do odkształceń i asymetrii oraz utrudniać kształtowanie się prawidłowych krzywizn kręgosłupa, co w przyszłości może spowodować wady postawy.

Reklama

Jeśli występują wskazania do niewielkiego uniesienia górnej części ciała dziecka (np. nadmierne ulewanie czy infekcje górnych dróg oddechowych), zamiast poduszki można zastosować klin, który układa się pod materacykiem. Takie rozwiązania oferuje choćby Rucken.pl.

Co jeszcze może się przydać? Pomocne bywają pokrowce na materacyk i zdejmowalne poszewki na kocyk lub kołderkę. Dzięki temu łatwiej zapewnić czystość i bezpieczeństwo malucha.

Jaką pościel dla niemowlaka wybrać?

Czym się kierować podczas dobierania pościeli dla niemowlaka? Przede wszystkim warto stawiać na tkaniny naturalne, bez sztucznych barwników i szkodliwych dodatków. Niech będą to produkty wysokiej jakości, najlepiej takie, które posiadają certyfikat Oeko-Tex 100. Dobrze sprawdza się bawełna. Innym rozwiązaniem są praktyczne pościele z miękkiego polarku, które są przyjemne w dotyku i proste do utrzymania w czystości.

Reklama

Co jeszcze? Pościel dla malucha nie powinna mieć ostrych lub twardych elementów, jak zamki czy guziki, które mogłyby podrażnić delikatną skórę dziecka.

Jak dbać o pościel dla malucha?

Pościel w łóżeczku niemowlaka należy wymieniać przynajmniej 2 razy w tygodniu, w przypadku dziecka zdrowego. Jeśli maluch jest chory i mocno się poci, zaleca się częstsze zmiany (w tym również po zakończeniu infekcji), co minimalizuje ryzyko rozprzestrzenienia się choroby. Dodatkowo, raz w tygodniu dobrym pomysłem jest wywietrzenie pościeli, by skutecznie pozbyć się roztoczy.

Jak prać pościel niemowlaka? Powinno się do tego używać specjalnych antyalergicznych detergentów, bez wybielaczy, substancji zapachowych i płynów zmiękczających.

Zdejmowalne poszewki i osłonki można prać w pralce w wysokiej temperaturze (ok. 60 stopni), a później wysuszyć w suszarce i wyprasować.

Reklama

Pościel z wypełnieniami wymaga większej uwagi i ostrożniejszego traktowania. Najczęściej należy ją prać ręcznie lub w pralce bez intensywnego wirowania, w temperaturze 30 stopni. Takie pościeli również nie suszy się w suszarce bębnowej ani nie prasuje.

Bezpieczna i wygodna pościel dla najmłodszych dzieci – podsumowanie

Pościel dla niemowlaka powinna być wygodna – bez sztucznych dodatków i szkodliwych substancji. Najlepiej wybierać produkty certyfikowane, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Aby posłużyła przez długi czas, wymaga też odpowiedniej pielęgnacji – a zwłaszcza prania i suszenia zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu zapewnimy maluchowi pełny komfort i bezpieczeństwo podczas odpoczynku w łóżeczku.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama