Serce
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak dbać o serce? 5 najważniejszych porad

Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, który jest przystosowany do życia przez 120-150 lat. Ze względu na nieodpowiedni styl życia i obciążenia genetyczne niewiele osób jest w stanie dożyć do 100 lat. Tymczasem, istnieje przecież kilka ważnych wskazówek, które pozwolą nam przedłużyć żywotność naszego serca. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie to wskazówki, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Reklama

Serce jest najważniejsze

Serce przeniknęło do naszej kultury jako synonim naszych uczuć i emocji. Nie bez przyczyny to właśnie znak serca oznacza miłość skierowaną do drugiej osoby. Myśl o sercu jako o egzemplifikacji bezwarunkowego uczucia jest tak silna, że często zapominamy, że serce jest bardzo ważnym organem naszego organizmu, który pełni istotne funkcje.

Głównym zadaniem serca jest pompowanie krwi do dwóch obiegów: głównego oraz płucnego. W obiegu głównym serce pompuje krew, dostarczając tkankom tlenu oraz niezbędnych substancji. Jednocześnie odbywa się usuwanie produktów przemiany materii.

W obiegu płucnym następuje natomiast doprowadzenie krwi do płuc i usunięcie dwutlenku węgla.

Serce
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak dbać o serce?

Nie bez powodu proste rady z reguły są trafne. Tak jest w przypadku starego powiedzenia "żyj zdrowo, będziesz zdrowy". Jeśli więc nie uprawiasz żadnego sportu, odżywiasz się niezdrowo i ciągle się stresujesz oraz mało śpisz, nie dziw się, że Twoje serce nie będzie w dobrej kondycji.

Reklama

Istnieje kilka ważnych rad, do których powinieneś się koniecznie stosować, jeśli chcesz mieć zdrowe serce.

  • Regularnie myj zęby. Brak higieny jamy ustnej przyczynia się do powstawania infekcji bakteryjnych, które skutkują przewlekłym stanem zapalnym. A to właśnie stan zapalny dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału serca.
  • Zadbaj o ruch. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że krew jest szybciej pompowana, a mięsień serca jest ćwiczony, co zmniejsza ryzyko chorób serca.
  • Unikaj stresu. Jeśli prowadzisz stresujący styl życia, zadbaj o to, aby w skuteczny sposób rozładowywać emocje. Pomyśl np. o jodze lub innych możliwościach rozładowania napięcia.
  • Ogranicz spożycie cukru i przetworzonych produktów. Badania naukowe jasno pokazują, że zarówno cukier, jak i spożywanie przetworzonych produktów w znaczący sposób przyczynia się do wystąpienia chorób serca.
  • Zdrowo się odżywiaj. Wprowadź do diety ryby, zawierające dużo kwasów omega 3 i omega 6 oraz nasiona i orzechy, które mają w swoim składzie magnez. To właśnie ten cenny minerał zapobiega niewydolności serca. Staraj się jeść regularnie o podobnych godzinach i spożywaj dużą ilość warzyw i owoców.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Mężczyzna jest zgięty w pół, bo ma kołatanie serca.
Zobacz, co może oznaczać kołatanie serca. Okazuje się, że powodują je nie tylko problemy kardiologiczne. Koniecznie dowiedz się, o czym jeszcze świadczy szybki rytm serca. Przeczytaj też, co możesz z tym zrobić!
Kobieta w swetrze ma arytmię serca.
Jeśli czujesz, że z Twoim sercem coś jest nie tak, warto zainteresować się tematem i przebadać. Warto skontaktować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli pojawią się niepokojące symptomy. To może być arytmia serca. Jakie daje objawy? Koniecznie przeczytaj i sprawdź, czy coś podobnego nie pojawia się u Ciebie, lub Twoich bliskich.
Nerwica serca – definicja, objawy, leczenia
Nerwicą serca nazywa się potocznie zespół Da Costy (ang. Da Costa’s syndrome). Da Costa był amerykańskim lekarzem, który podobne objawy zauważył u żołnierzy walczących podczas wojny secesyjnej. Schorzenie żołnierzy opisał, a następnie nazwał „zespołem drażliwego serca” (ang. Irritable heart syndrome). Choroba przyjęła taką nazwę ponieważ chorzy uskarżają się na dokuczliwe bóle w klatce piersiowej niedaleko serca, duszności, zawroty głowy, kołatania serca, hiperwentylację, parestezje kończyn oraz ogólne poczucie niepokoju i nieustające uczucie zmęczenia. Ból ten nie jest ciągły, lecz charakteryzuje się krótkimi dość ostrymi epizodami. Nie jest w ogóle związany z wysiłkiem fizycznym.
Reklama
Reklama
Reklama