bataty
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Dlaczego warto jeść bataty? Poznaj ich cudowne właściwości!

Bataty, nazywane słodkimi ziemniakami, uważane są za idealny zamiennik ziemniaków ze względu na cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Bataty mają również istotne zastosowanie w profilaktyce antynowotworowej, a także w leczeniu cukrzycy oraz wszelkiego rodzaju stanów zapalnych.
Reklama

Dlaczego bataty są lepsze od ziemniaków?

Istnieje kilka ważnych różnic między ziemniakami i batatami, które świadczą o tym, że warto jeść bataty, a nie ziemniaki. Bataty należą do rodziny powojowatych, a ziemniaki do psiankowatych. Jeśli ktoś ma kłopoty w jedzeniu ziemniaków lub innych psiankowatych powinien sięgnąć po bataty.

Przewagą batatów jest to, że mają więcej błonnika pokarmowego (3,0 vs 2,1 g/100 g). Dlatego nieco wyższy poziom węglowodanów w batatach nie sprawia, że dla naszej gospodarki węglowodanowej są one gorszym wyborem. Tu wspomnę, że gotowane bataty mają niższy indeks glikemiczny (IG), niż ugotowane ziemniaki (63 vs 78) - informuje dr Bartek Kulczyński, dietetyk.
Reklama

Bataty w przeciwieństwie do ziemniaków mają w swoim składzie ogromną ilość karotenoidów, głównie beta-karotenu, który poprawia kondycję naszej cery oraz chroni narząd wzroku przed chorobami. Wykazuje również właściwości przeciwutleniające. Warto zauważyć, że bataty mają nawet więcej beta-karotenu niż marchew (8510 vs 8280 µg/100 g).

bataty
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Właściwości batatów

Bataty mają duże znaczenie dla człowieka ze względu na wysoką obecność przeciwutleniaczy, które zmniejszają rozwój takich chorób jak: miażdżyca, cukrzyca, choroby serca oraz nowotwory.

Reklama

Bataty wykazują też silne działanie przeciwzapalne, dlatego powinny być używane w profilaktyce chorób, które wiążą się z wystąpieniem wysokich parametrów zapalnych.

Ze względu na niski indeks glikemiczny bataty są polecane przez diabetologów jako doskonałe rozwiązanie dla osób walczących z cukrzycą.

Warto również zauważyć, że właściwości batatów mają też istotne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia oraz chorób układu pokarmowego.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama