Na zdjęciu jest ręka z pozytywnym testem ciążowym.
Canva

Stres, zatrucie czy... ciąża? Sprawdź wczesne objawy ciąży!

Ból piersi, wzdęty brzuch i huśtawka nastroju... To mogą być symptomy zbliżającego się okresu, jak i ciąży. Jak rozpoznać, z którą sytuacją masz teraz do czynienia? Kiedy dokładnie można wykonać test i jakie są jeszcze wczesne objawy ciąży? I przede wszystkim, w którym tygodniu mogą się pojawić? Koniecznie przeczytaj!
Reklama

Wczesne objawy ciąży — czy wystarczy brak okresu?

Dla wielu osób spóźnianie się miesiączki jest jasnym sygnałem, że można mieć do czynienia z ciążą. Trzeba tu jednak być ostrożnym. Po pierwsze okres może spóźniać się z wielu powodów, jedną z nich jest stres, ale może mogą mieć na to wpływ podróże, czy przebyte choroby.

Po drugie w ciąży (dość rzadko, ale mogą) pojawiać się krwawienia przypominające miesiączkę. Dlatego ważne jest, by cały czas obserwować swój organizm. W przypadku przyjmowania mocnych leków dobrze jest też czasem dla pewności wykonywać rutynowe testy ciążowe.

Kobieta we wczesnej ciąży ma widoczny brzuch ciążowy.
Canva

Wczesne objawy ciąży — czego można się spodziewać

Reklama

Tak naprawdę pierwsze symptomy bardzo przypominają zbliżający się okres: senność, rozdrażnienie, tkliwe lub wręcz obolałe piersi. Mogą pojawić się mdłości — niestety nie tylko poranne. Może pojawić się nadwrażliwość na niektóre zapachy czy smaki. Częste jest też parcie na mocz i wzdęty brzuch. Oczywiście w przypadku brzucha jest to jedynie wpływ pracy jelit, a nie wielkość zarodka, który jest na początku mikroskopijny.

Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży? Już nawet w 4 lub 6 tygodniu ciąży.

Wczesne objawy ciąży — czy to pora na test?

Najbezpieczniej jest wykonać domowy test po terminie spodziewanej miesiączki. Wcześniejszy może dać zafałszowany negatywny wynik. Jeśli ktoś naprawdę nie może wytrzymać, dla pewności powinien wykonać dwa test i ten drugi koniecznie musi być wykonany, dopiero kiedy zacznie się spóźniać okres. Największą gwarancję dają jednak testy z krwi.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama