Urlop okolicznościowy na ślub
Canva.com

Jak dostać urlop okolicznościowy na ślub?

Już niedługo wasi bliscy biorą ślub i powiedzą sobie TAK na ślubnym kobiercu? Nasze gratulacje! Sprawdźcie, czy przysługuje wam urlop okolicznościowy z tej okazji i jak można o niego wnioskować u pracodawcy.
Reklama

Komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy na ślub
Canva.com

Urlop okolicznościowy od pracy przysługuje według prawa pannie młodej, panu młodemu oraz ich rodzicom. Wolny czas bez obowiązków zawodowych może pozwolić na zakończenie przygotowań do wesel i dopięcie wszystkich formalności na ostatni guzik. Sprawdziliśmy, czy gościom weselnym też przysługuje urlop i w jakich sytuacjach można się o niego starać u swojego pracodawcy.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej urlop okolicznościowy przysługuje pracownikom w okolicznościach: narodzin dziecka, ślubu bliskiej osoby lub śmierci bliskich.

Reklama
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

Obowiązki pracodawcy

Urlop okolicznościowy na ślub
Canva.com

Prawo polskie przewiduje urlop dla państwa młodych. Zapis w rozporządzeniu Ministra jasno określa, że pracodawcy zatrudniający na umowę o pracę mają obowiązek udzielić pracownikowi dwudniowego urlopu okolicznościowego płatnego w 100%.

Reklama

Warto jednak wiedzieć, że ten zapis dotyczy ślubu konkordatowego oraz cywilnego. Urlop nie przysługuje osobom, które wstępują w humanistyczny związek małżeński.

Urlop okolicznościowy ślub a praca na pół etatu

Warto wiedzieć, że bez względu na to w jakim wymiarze pracujemy na umowie o pracę - 3/4 etatu, 1/2 etatu - w każdej z tych form współpracy przysługuje państwu młodym 2 dni urlopu okolicznościowego. Osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenie, czy umowy o dzieło nie mogą liczyć na płatny urlop.

Urlop okolicznościowy można otrzymać także, jeśli ślub bierze nasz syn lub córka. Zgodnie z poniższym rozporządzeniem:

1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama