Pies
Canva.com

Jak oduczyć psa wskakiwania na stół? Oto prosty sposób

Psy bardzo mocno reagują na różnego rodzaju zapachy. Gdy tylko poczują w okolicy coś smakowitego, od razu się do niego zbliżają i zaczynają kombinować, jak by tu zdobyć smakowity kąsek, który rozbudza ich zmysły i niemiłosiernie kusi.
Reklama

Psy to tacy naturalni łowcy, którzy dosłownie polują na jedzenie i to nawet to pozostawione przez domowników, położone na stole albo odłożone gdzieś na blacie kuchennym. Gorzej, gdy rzeczywiście pies kradnie jedzenie i realizuje plany wymyślone w głowie. Jak go tego oduczyć? Co zrobić, by nie musieć martwić się o żywność położoną na stole?

Dlaczego pies szuka jedzenia?

Zbyt częste szukanie dodatkowej żywności w jakiś stopniu może świadczyć o niedożywieniu organizmu. Każdy organizm (ludzki również) dąży do zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb i wie po prostu, czego mu potrzeba, więc jeśli tego nie dostaje, próbuje zdobyć to na własną rękę, produkując hormony odpowiadające za nakręcanie instynktu łowcy i zachęcające do podążania za konkretnym pożywieniem. Być może warto zastanowić się nad tym, czy karma, którą podaje się psu, jest aby na pewno wartościowa. Zmiana jedzenia na lepsze powinna zaskutkować ograniczeniem niepożądanych "polowań" i redukcją nieprawidłowego zachowania.

Reklama

Jak oduczyć psa wskakiwania na stół?

Na pewno należy wypracować z nim komendę "nie" i zrobić to tak, by pies potrafił zareagować na nią w absolutnie każdej sytuacji, nawet w chwili ogarniających go różnych emocji, gdy niemalże cała jego uwaga zostanie skupiona na tym jednym plasterku kiełbasy. Opcjonalnie można wprowadzić drugą dodatkową komendę "zostaw", aby pies wiedział, że gdy już uda mu się coś złapać, musi to niestety odłożyć. Nauka nie jest łatwa, ale gdy zwierzę jest nagradzane za wybrane zachowania, uczy się, że po prostu nie opłaca mu się postępować wbrew woli opiekuna, a pozytywne zachowania zostają utrwalone i po pewnym czasie to one stają się normą.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama