Jak przedłużyć świeżość szczypiorku? Oto domowe triki!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jak przedłużyć świeżość szczypiorku?
Szczypiorku używamy w kuchni bardzo często. Dodajemy go do jajecznicy, sałatek, ziemniaków czy twarogu. A jak należy go przechowywać, aby cieszyć się jego znakomitym smakiem i zapachem przez długi czas?
Sprawdzone triki na świeży szczypiorek
- Najpierw szczypiorek umyj, a następnie osusz. Możesz wysuszyć go za pomocą ręczników papierowych lub poczekać, aż woda sama odparuje. Osuszenie to bardzo ważna czynność, gdyż siekając wilgotne zioła, możemy odebrać im oczekiwaną sypkość.
- Po zakupie świeżego szczypiorku trzeba zdjąć z niego plastikowe opakowanie, a potem zawinąć go w lekko zwilżony papierowy ręcznik i włożyć do chłodziarki. Idealnym miejscem do przetrzymywania ziół jest przegródka przeznaczona do warzyw. W takich warunkach nowalijka przetrwa do 3 dni.
- Umyty, osuszony i drobno pokrojony szczypiorek możesz też przełożyć do szczelnego, najlepiej szklanego pojemnika (np. słoika) i wstawić do lodówki. W ten sposób zachowa świeżość nawet przez 14 dni.
Czy szczypiorek nadaje się do mrożenia?
Zamrażanie to doskonała metoda pozwalająca nieco przedłużyć świeżość żywności. Niektórzy zastanawiają się, czy można bezpiecznie zamrozić szczypiorek, ponieważ jest to jedna z tych przypraw, którą warto mieć zawsze pod ręką.
Mrożenie nie wpłynie ujemnie na kolor oraz walory smakowe warzywa. W zasadzie mrożona nowalijka ma identyczne cechy jak świeża: właściwości, barwę i smak. W mrożony szczypiorek warto zaopatrzyć się w sezonie, bo wtedy pachnie i smakuje najlepiej.
Pamiętaj!
Zanim włożysz zielone łodyżki do zamrażalnika, wcześniej solidnie je umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Następnie drobno je posiekaj i umieść w szczelnym pojemniku hermetycznym. Tak zabezpieczone mogą spędzić w chłodzie nawet pół roku.